פוסטים שהוצאתי בסלונה

Text

 

 
מדינת ישראל אינה רואה נכוחה את מקומה בשינוי שחל בעולם הערבי שסביבה, במצב העגום שנוצר עם מלחמת צוק איתן אליו גררה והפכה לנגררת, חייבת לעשות חשבון נפש ולשנות גישה. סיבוב פרסה וחזרה למצב הרגיל של הודנא או תהדיא איך שלא נקרא לזה יביא רק לסבב הבא. שינוי בתפיסה של מקומנו כאן ושינוי בהסדרים והסכמים הם שיצרו את ההבדל

 

01/08/2014

 

 

 

שקיעה נוגה, פצצה בשמי עזה

ימי האבל של תשעה באב יכולים להיות גם ימים של חשבון נפש, ימים שיפתרו אותנו מעונשם של הימים הנוראים שיבואו אחריהם. השבוע האחרון הביא אותי לסטגנציה גמורה. הגעתי לרוויה  תודעתית ועייפות מכל מה שקשור למצב הבטחוני, מכל מה שקשור לסכנות המרחפות על ראשי או על ראשי אחרים. הראש החל לזמזם בכל פעם שנדלק לידי מכשיר רדיו או טלוויזיה. פיתחתי אלרגית עומק ורוחב לכל סוג של שידור מגמתי בטלוויזיה וניתוחים אינסופיים של הלחימה והמנהרות. זנחתי את משמרתי על הסטודיו במקלט הפרטי/ציבורי שלי ועברתי לשעות ארוכות של קריאה על פי בחירה ממוקדת והאזנה למוזיקה מרגיעה. אין דרך אחרת לצאת מזה שלמים בגוף ובנפש. המלצה נוספת היא צעידת בוקר, מוקדם טרם שמש, והעולם יתחיל להיראות קצת פחות כמו קפה נטול…

למעשה כמעט כל יום עלה נושא דחוף לכתיבה ולביטוי, אלא מאי, בכל פעם שנגשתי למחשב קראתי בעיתון והשלמתי המלצות פייסבוק/טוויטר  הגעתי למסקנה שאני הצב והארנב בטוח השיג אותי מזמן. החלטתי לנטוש את המערכה התזזיתית ולהמשיך בדרך הלא מבוהלת והלא נמהרת הזו. ואם נראה לכם שאני לא נכנסת למרחבים מוגנים כשצריך, אתם טועים. גם את זה אני עושה. אבל, בלי פחד. למה אני מדגישה כל כך את הפחד. משום שבעבר אכן פחדתי. נורא פחדתי וכל ההוויה הישראלית הייתה מעוררת יראה. דומה שפתרתי ביני לביני את חידת היראה הגדולה ועם הבחירה… לעומת זאת בשנים האחרונות התחלפה היראה הזו בדבר חדש ומסעיר. ההוויה כאן מרתקת. בלי כחל ושרק. מנה גדושה של סטרס ומתח מרתקים עד מצמיתים, עם זאת ברגע שמתנתקים מהפחד אי אפשר שלא להוקיר את האקשן. למעשה מתמכרים אליו. ואני רואה יותר ויותר אנשים עוברים לצד הזה של המתרס.

מדוע איני רוצה לכתוב ניתוח מעמיק ומלומד שאותו רכשתי כמובן מקריאה אינסופית בפרשנויות, דעות ומדעתי שגם היא לפעמים אינה נגמרת… משום שגם מזה אני רוצה להתנקות. אומר רק דבר אחד וממנו אהיה מוכנה לחלוטין לפרוש מהמערכה שהיא בין המערכות הפחות מחמיאות למדינת ישראל.

מלחמת צוק איתן היא מלחמה שהחלה כתמרון ציני ונבזי של ממשלה שמאד רצתה ליצור מצב לוחמני ולגרור את החמאס לתוכו, כי לא יכלה להשלים עם כריתת הברית בין עבאס לחמאס. זו לא הייתה אפשרות כבילה. וזה התבטא בהתנהלות של 3 שבועות ההרס והחורבן שהשתיתה בגדה ברדיפתה אחרי חוטפי הנערים שידעה זמן רב קודם על מותם, אך שמרה זאת בסוד אפילו מפני הורי הנערים. כתוצאה מכל אלו נגררה ממשלת ישראל עצמה ללחימה בעזה לאחר שאסרה שוב את האנשים שהיו קשורים בחטיפת גלעד שליט וחיסלה פעילי חמאס. וכן היא נגררה להרפתקה שלא חלמה עליה בחלומות הביעותים הכי נוראים שלה. החמאס שאינו במיטבו הבין שאין לו מה להפסיד כאן. החמאס אינו שומר או מגונן על תושבי הרצועה הוא מוכן להקריב אותם עד הסוף המר ודבר נוסף הוא מוכן לירות את הכדור האחרון מהרובה האחרון שימצא לו. עד אז יש מלחמה. לא עוד הודנהא פה הודנא שם. הפעם מלחמה עד שמישהו ייכנע באמת.

את זה לא צפתה ממשלת ישראל. ובחסות אור הלר שהפך לחולד מנהרות מעולה המעביר לנו בשידור ישיר את דברי ימי המנהרות שעה, שעה ויום, יום. ובחסות תלותו של ביבי במנהרות מתחת ובכיפה מעל המבצע נמשך ונמשך.

נכון נכנסו הצדדים להפסקתת אש בת יממה או יותר כעת אבל זו אינה אפילו הודנא וההמשך יכול להיות מעייף וסוחט טיפת דמם האחרונה של העזתים והותר גם דמם של חיילי צה”ל. התושבים ימשיכו להיות מוגנים בעזרת הכיפה, אך מי מאתנו יכול להתנבא כיצד נותקף ובאלו אמצעים בסבב הבא?

מה שישראל אינה רוצה, אינה רואה, ואינה מסוגלת, זה להתיר את האינטרסים הצרים של קואליציה קשיחה ולוחמנית. ולדאוג לאזרחיה ולאזור כולו ולא לטובתם של נבחריה שהוכיחו פעם אחר פעם שאינם ראויים לבחירתם. ישראל צריכה להפנים את השינוי העצום שחל במזרח התיכון ובעולם הערבי. ולא להיתפס למנטרות שחוקות, כמו האביב הערבי הפך לחורף ועוד. לא הפחד הזה יקים מהריסות. ישראל צריכה להבין דווקא שיש שינוי גדול מאד בתפיסת עולמם של דור שלם של צעירים בקרב הערבים שאינו מעוניין באסלם הכופה את חוקי השריעה, הרוצה באפשרות להתבטא בחופשיות ושיכול עדין להביא לשינוי. והדרך היחידה כאן היא ליצור מצב של הסדרים הוגנים עם פתח בגדה ולפתוח אפשרויות לפריחה כלכלית בעזה, זה האמצעי למוסס את כוחו של החמאס שעלו בגלל מצוקת אזרחי הרצועה. מזה החמאס פוחד . הסרת המצור והסגר והזרמת משאבים לכינון מצב כלכלי טוב ברצועה אלו יהיו פתרון הולם.

לא עוד אמירה תראו איך הם נלחמים בנו, אמרנו לכם שאין עם מי לדבר. דרכו הנצחית של ביבי לבנות טקטיקה של סבבים לשמירת שלום ההתנחלויות, דרכו להפוך את החמאס לסימביוזה אלימה כנגד הסכמי השלום. נסו אתם לחיות בתנאי עזה ותראו כיצד כולכם הופכים מבני אדם זקופי ראש לחפרפרות של מטה.

Write a new comment: (Click here)

SimpleSite.com
Characters left: 160
DONE Sending...
See all comments

| Reply

Latest comments

25.09 | 20:12

Thank you Nahoum I know what you like best and it is all right with me. But I keep on changing with the themes and atmosphere of events.

...
27.07 | 13:23

Painting is brilliant. I respect you attitude. I prefer the cover of you poetry book. Subtle.

...
22.06 | 00:29

תודה עיינה. יש עוד רישומים רבים שאינם בקבוצה הזו אבל באותו נושא ובאותה הרוח...

...
21.06 | 18:50

יפה פה, מחכה לראות המשך הקו, עיינה

...
You liked this page