פוסטים שהוצאתי בסלונה

Text
 
 
 
אירוע ההלשנה על המורה בתיכון אורט גרינברג בטבעון מזכיר את סיפור ציד המכשפות. של העיירה סיילם במסצ’וסטס שבארה"ב. "ציד מכשפות הוא גם כינוי בהשאלה לרדיפה אחרי בני אדם, בהאשמות שאינן מבוססות. בפרט זכתה לכינוי זה פעילותו של הסנאטור ג’וזף מקארתי, אשר האשים אמריקאים רבים בהיותם קומוניסטים. סגנונו של מקארתי הביא ליצירת המושג מקארתיזם." (ויקיפדיה) http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3937456,00.html

ג’וזף מקרתי.

מס’ דברים מתחום הקולנוע, הספרות וההסטוריה.בהם  חוויתי ולמדתי לאורך השנים את המצב המכוער של אנשים המצביעים על "אשמים".

והביאו לגיבוש עמדה מוצקה ביותר על הצורך בדמוקרטיה ובחופש הדיבור:

בספרו של ג’ורג’ אורוול 1984, בו מתקיימת משטרת מחשבות המכתיבה צייתנות מוחלטת למשטר ופיקוח עליון של  "האח הגדול". הוא נכס צאן ברזל ומעין נבואה שנוגעת לכל איש שקרא אותו.

סרט בדיוני אלגורי בשם "פלישת חוטפי הגופות" מתאר עולם בו אוכלוסיית כדור הארץ מוחלפת באוכלוסיית חייזרים המגיעים כתרמילי צמחים ענקיים הנצמדים לאנשים, אל גופם הם פולשים בשנתם, מדמים את דמותם ונפטרים מהם לאחר שנשלמת מלאכת השיבוט. משתפי פעולה מנסים לשטוף את מוחם של בני זוגם להיכנע ולתת לחייזרים לשבטם, ובכך לזכות בשלווה ולסיים את רדיפתם. כדי להיפטר מכלל האנושות מתקיימת שיטה מצמררת ומצמיתה שבה חייזרים או משתפי פעולה המזהים את האנשים המעטים שעוד נותרו מכדור הארץ מצביעים עליהם ומשמיעים קול מזעזע המזכיר משהו שבין צווחה על קולית לחריקה.

עובדה הסטורית מזעזעת שהתקיימה במשטרים הטוטליטריים, הקומוניסטיים בהם ההלשנה הפכה לכלי ומשאב לשליטה,  נשאה פרסים למלשינים  ומוות למי שהלשינו עליהם. מערכות ציטוטים בטלפונים ובבתים  וכמעט שכולם היו בעצם חשודים. מי שראה את הסרט הנפלא "חיים של אחרים" הממחיש את החיים בצל המעקב וההלשנות בתקופת השלטון הקומוניסטי במזרח גרמניה, לבטח חווה את הפחד הנורא המתלווה לחיים אלה. כך כמובן לכל הדור שמלפני הפרסטרואיקה, ונפילת ברית המועצות שסיפרו עדויות מהשטח.

ואם נלך אחורנית בזמן לשנת 1894בה  חשף המודיעין של הצבא הצרפתי איגרת (Bordereau) שנשלחה אל השגרירות הגרמנית בפריז ובה פירוט של מסמכים צבאיים חסויים צרפתיים. אלפרד דרייפוס, שהיה היהודי היחיד ששירת במטה הכללי, נחשד בשליחתה והועמד לדין בבית דין צבאי, אף על פי שלא היו ראיות ממשיות נגדו. כדי להשיג הכרעה במשפט, שנערך בדלתיים סגורות, הציגה התביעה ראיות מזויפות אשר לא הותר להגנה לעיין בהן. (ויקיפדיה)

ועוד פסיעה לאחור לסיילם. עיירה במדינת מסצ’וסטס שבצפון אמריקה, (חדשות העולם 27/10/08) עיירה חביבה, שנוסדה כבר ב-1626 על ידי מאמינים דתיים שנרדפו בשל אמונתם באירופה וחשבו שבאו אל המנוחה והנחלה ב"עולם החדש", על אדמתה של צפון אמריקה. מעניין שדווקא הם הפכו לצדקנים צרי אופקים שרדפו עד חורמה כל אמונה השונה משלהם.

כאן בדיוק, בשנת 1692, החלה אותה היסטריה שגרמה לציד מכשפות מטורף שבעקבותיו נתלו 19 נשים וגברים בהאשמה שמכרו את נשמתם לשטן והפכו למכשפות ולמכשפים.  (Ynet חדשות עולם 27/10/08) האירועים ההיסטוריים הללו הונצחו במחזה "ציד המכשפות" של ארתור מילר שנועד לצאת נגד ציד המכשפות שניהל הסנטור האמריקני ג’ו מקארתי בשנות החמישים של המאה העשרים נגד כל החשודים בקומוניזם. המחזה אף שימש כנושא לסרט שנשא את אותו השם.

כשהזמן ממש בשל ופתוח לאירועי הלשנה של אנשי ימין על אנשי שמאל. הלשנות על מבקשי מקלט אפריקניים או על עובדים זרים וכיו"ב. המלשין המוסת לגזענות מרגיש שיצא נשכר.

ברור לי שאין דבר כזה מקום שבו מתקיימת דעה אחת גורפת ואין כלל חילוקי דעות. כך גם תלוי הדבר במצב הסוציו/אקונומי של האוכלוסיה בכל מקום. עם זאת יש קורולציה בין העיירה השלווה כביכול והיפה טבעון שבצפון הארץ לבין העיירה סיילם שבצפון אמריקה. מקום קטן שנוח מאד לשמר בו את החשיבה הלאומנית נוער הגדל בתחושה של מלח הארץ מלא את "גאוות היחידה" על היותם החיילים הטובים ביותר והמתנדבים ליחידות הקרביות הנחשבות ביותר, גם על הצורך להגן על המדינה והצטרפות ליחידות מובחרות אין לי מחלוקת. השאלה היא באיזו כמות ואם מתקיים איזון. זוהי עיירה שמרנית מאד של אנשים שמעמדם חשוב להם כנכס לחיים… ואכן מעבר ליופיו של המקום הוא גם מחזיק תדמית של מעמד בינים מכובד. . חרושת השמועות בו עצומה ומי שמהין לזרוק לחלל דעות קיצוניות יכול להחשב במהרה לפרסונה נון גראטה. זהו כר פורה להיווצרות מקרתיזם.

מאחר וגדלתי וחייתי שם עד גיל מבוגר ואמי עדין חיה במקום, אני מכירה היטב את אופי המקום.

פרשת ההלשנה ההלשנה על המורה אדם ורטה לשר החינוך והדרישה לפיטורין מבלי שיהיו ראיות מוצקות מזכירות מיידית את המקרתיזם שהוא הנמשל של סאלם ואת פרשת דרייפוס בה נענש הקצין היהודי מבלי לבדוק ראיות מזוייפות.

.קראתי דעות שונות המתייחסות לעניין. אלו המאשימות את בית הגידול של הנערה וסביבתה ואלו המאשימות את מדיניות הממשלה שהופכת מיום ליום יותר קפיטליסטית, מרקיבה וזולגת לפשיזם מכוער. וכמובן את מערכת החינוך המשתנה והולכת לנגד עינינו במיוחד כעת כששר החינוך הוא רב ממפלגת יש עתיד. לדעתי אין להפריד בין שני הדברים, זהו בית הגידול המחזיק בדעות ימניות קיצוניות ושמרניות מאד וזוהי גם המדינה על רוח הזמן הנושבת ומשנה סדרי ממשל חדשות לבקרים.

אנו נכנסים לשלב שבו דברים משתבשים ואמות המוסר מתייצבות לדגל המדינה והופכות את האמרה הידועה  "לאומנות היא מפלטו של הנבל" למציאות מחרידה בעליל.

השתלשלות המקרים מאז שהוקמה הממשלה הנוכחית בעקבות המחאה החברתית והיא מאוכלסת בכוחות ימין קיצוניים. החל בבנט והבית היהודי וכלה בבן ארי ומירי רגב. וכמובן אסור לשכוח את נושאת הדגל והצ’יר לידר של הציונות שרת התרבות והספורט לימור ליבנת. רב כשר חינוך ורבנים כמלביני הון וכולם יחדיו חוגגים את חינגת השלטון המושחת והמופרע ביותר שידעה ישראל מעודה.

ובכל המהומה הזו נחקקים חוקי אפרטהייד חדשים, כך גם חוקים המנסים לנטרל את השמאל ולייתרו. מנסים לאסור שימוש במלים ובסמלים של השואה. הס מלהזכיר את המילה נאצי או ללבוש בגד מפוספס המזכיר בגדי מחנות ריכוז או טלאי צהוב. וכעת גם נמחק שירו של מרטין נימלר "לא הרמתי את קולי"http://www.betkeshev.org/home/translations-others/translations04
)לינק לשיר)

"על רקע השימוע לוורטה, פרסם לפני כמה ימים מנהל הספרייה בבית הספר בבלוג של הספרייה את שיר המחאה האנטי-נאצי שחיבר מרטין נימלר, "לא הרמתי את קולי".
אתמול הוא נדרש על ידי ההנהלה למחוק את הפוסט.

בטענה כי אפשר להזכיר את גרמניה הנאצית רק ביום השואה.

האללת צבא הגנה לישראל וחינוך של נוער לאימונים לקראת הגיוס.

והכנסת האיום האיראני לתודעת הציבור כסכנה קיומית המקבילה לשואת יהודי אירופה.

בבתי הספר מתאמצים לעודד חשיבה לאומנית במקום ללמד את הדור הצעיר לראות דברים כמות שהם. ללמדם אזרחות טובה. ללמדם לקרוא עתונים ולדון בהם , ללמדם זכות בחירה וברירה טבעי.

הממשלה המעודדת לאומנות גם מצמצמת את דעת הקהל בעזרת חינמון ראש הממשלה לקריאה מתועלת על פי דרכה ומצוותה.

כך קורה שמגיע מורה שדעותיו והשקפת עולמו שונה ואפילו אם רב התלמידים נפתחים לעולם של ראייה חדשה ורוצים בו, מספיקה נערה  אחת המעודדת על ידי משפחתה וסביבתה ומלשינה על המורה שהוא מעביר דעות שמאלניות קיצוניות שהן נתעבות בעיניה ושוכחת שהיא פצחה באמירה פשיסטית כי  צריך לזרוק את כל הערבים לים. ילדה שעולמה צר ונטול צבעים. יוצרת מצב חדש. מצב שבו נאמר למורה להתפטר כי הוא ניצל לרעה את חופש הדיבור שנדמה לו שקיים במדינת ישראל הנאורה והדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון.

זהו באמת שלב חדש. מצב שעורר את בני הנוער וגם את הוריהם בטבעון  ועליו הם נלחמים כעת. כי הבינו שאין זו מלחמה פוליטית על נקיטת עמדות פוליטיות בין הימין לשמאל בלבד אלא שזוהי סתימת פיות. זוהי למעשה תחילתה של דיקטטורה פשיסטית שאינה מתירה לאנשים לבטא את דעותיהם בכל מקום ובכל זמן. היום זה בבית הספר בו מחנך מנסה לפתוח את קו המחשבה של תלמידיו ומחר זה יגיע למסדרונות של משרדים וחברות ואפילו בבתים פרטיים.

ברוח הזמן

Write a new comment: (Click here)

SimpleSite.com
Characters left: 160
DONE Sending...
See all comments

| Reply

Latest comments

25.09 | 20:12

Thank you Nahoum I know what you like best and it is all right with me. But I keep on changing with the themes and atmosphere of events.

...
27.07 | 13:23

Painting is brilliant. I respect you attitude. I prefer the cover of you poetry book. Subtle.

...
22.06 | 00:29

תודה עיינה. יש עוד רישומים רבים שאינם בקבוצה הזו אבל באותו נושא ובאותה הרוח...

...
21.06 | 18:50

יפה פה, מחכה לראות המשך הקו, עיינה

...
You liked this page