פוסטים שהוצאתי בסלונה

Text

 

משא ומתן לשלום או מסע לאחור בזמן אל הסכמי אוסלו בשינוי אדרת? הסכמי אוסלו הותירו את הפלסטינים עם הרשות המושחתת. שטחי פלסטין חוררו ככברה יום יום בבניה מסיבית של התנחלויות. זוהי חרב פיפיות המותירה אותנו עם הכיבוש, והרשות מצדה שומרת על השקט וכך היא מקבלת את הכסף הנדרש לה לקיים את עצמה. ולהמשיך לשרוד בשלטון.

ערוך

20/07/2013

כבר יממה שאנו מדשדשים על הידיעה של ג’ון קרי שישראל והרשות הפלסטינית הסכימו לחדש את שיחות השלום

נפתח חלון הזדמנויות, אמנם בכפייה, אבל עדין יכולה זו להיות הזדמנות חייו של ביבי להזיז את מה שקודמיו לא הצליחו לעשות, ולהביא לשינוי המיוחל, להסכם שלום. לאחר קיפאון של שלש שנים אולי יכנס גם ביבי בין דפי ההיסטוריה כמי שהזיז את ההר. מאידך אם לא ייצור מצב ייחשב כמי שלא עשה דבר למעט הישרדותו בתפקיד. כך גם אבו מאזן שנכפה עליו להכנס למשא ומתן.

האיום האירופאי על חרם ההתנחלויות הוא כנראה הגורם הישיר לישיבה על המדוכה. עם זאת אני בספק. מאחר ונראה היה שהאיום האירופי דווקא ייתן תמריץ לפלסטינים להמתין בסבלנות ולראות מה ילדו הימים והחודשים והשנים שיבואו כי מה בוער. הרי האירופים ייבשו את ההתנחלויות ויתמכו בפלסטינים ובא לפלסטין גואל…

השר לפיד הביע את חששותיו מהאיום האירופי בפני כתבת הטלוויזיה תמר איש שלום לפני ימים ספורים כאשר נשאל מתי הוא מתכוון לקיים את הבטחתו ללחוץ על ביבי לשבת לשולחן המשא ומתן לשלום עם הפלסטינים. הוא חשב גם כן שהאירופאים ייצרו תמריץ שלילי אצל הפלסטינים לשבת למשא ומתן.

אולם איפכא מסתברא, הלחץ האירופי יצר מצב הפוך. ג’ון קרי יצא מהמצב המביך של מי שעומד לצאת מכאן בידיים ריקות.
("הסנקציות האירופיות הסירו את החרם מעל קרי – מדיני ביטחוני" הארץ, 19/7/13) 
"עכשיו גם מתברר שהתעקשותו של ג’ון קרי להמשיך וללחוץ במהלך החודשים הארוכים שבהם הפך לליצן החצר של פוליטיקאים ופרשנים בארצות הברית ובישראל נשאה בחובה יתרון בלתי-צפוי: המצב הנזיל במזרח התיכון והאדמה שזזה כל העת מתחת לרגליים הפכו כל הערכת מצב מעודכנת על סיכוייו לטרחנות עבשה בן-לילה. מאז שקרי הגיע לביקור ראשון בישראל באפריל, החמאס כבר הספיק ליפול מהסוס עליו ישב לבטח, מצרים שינתה את פניה, אסד התחזק, ארדואן נחלש, אחמדינג’אד הלך ורק מדינות המפרץ ממשיכות לחפש הזדמנויות בתוך הסבך שנוצר כמקודם".

וחיזוק נוסף התקבל מאובמה, (הארץ מתוך הכתבה: "ברגע האחרון: דחיפה אמריקאית נוספת לחידוש המו"מ") "במהלך הלילה הצטרף הנשיא האמריקאי, ברק אובמה, ללחץ שמפעיל קרי והתקשר לראש הממשלה, בנימין נתניהו. בשלושת החודשים האחרונים כמעט שלא התערב אובמה במגעים שניהל קרי עם שני הצדדים. מהבית הלבן נמסר שאובמה "עודד את נתניהו להמשיך ולעבוד עם קרי כדי לחדש את המו"מ בין הצדדים בהקדם האפשרי".

בו זמנית שרים וח”כים מהימין הבהירו אתמול כי לא ישתפו פעולה עם הממשלה אם זו תפעל לקדם מו"מ עם הפלסטינים על בסיס קווי 1967. ההתנגדות להסדר מדיני כזה עשויה לפרק את הקואליציה של נתניהו, ולהקשות עליו באופן משמעותי גם בתוך סיעת הליכוד עצמה. לא כל כך סביר שביבי ייתן לקואליציה הנצנצית והמופרכת שלו ליפול? אצל ביבי זה כבר תמות נפשי עם פלישתים

בינתיים רחשה והתרגשה התכונה בפייסבוק שבו נחתמו עצומות בעד הסנקציות של האיחוד האירופי ויצאו סקרים המראים שלביבי אין רוב בעניין ההתנחלויות ואילו לעם יש רוב בשאיפה לשלום! יצאו הוראות כיצד עושים שלום בשתי דקות ועוד.

אבל לא יצאו תגובות רבות מטעם שרי הממשלה בנושא, למעט דבריה העילגים  של מירי רגב שטענה כי חזרה לקווי 67 תפגע בהתנחלויות וכמובן בבטחון המדינה. דנון הודיע כי אסור לשחרר אסירים עם דם על הידיים! אותן שטויות ואותן התנגדויות כאילו הארץ שורה באיזו סטגנציה מוחית. כל השאר מילאו פיהם מים לשמע הבשורה. מאוחר יותר בפגוש את העיתונות ישראל כץ ועוזי לנדאו הבהירו שמשא ומתן הוא אינטרס מובהק של ביבי…  בתנאי כמובן שלא יוביל לשום מקום קונקרטי.

את העיקר עוטפים בהסכמים הוגנים ובדרכים מקובלות אולם אם מקלפים את הקישוטים מקבלים את העובדות היבשות:( הארץ,21/7 "הנחיות האיחוד האירופי אפשרו לעבאס לומר "כן" לקרי) "מסתבר כי,  "ההבטחה הגלויה היחידה שנתן קרי היא הזרמת כספים לעידוד הכלכלה הפלסטינית – מין תכנית מרשל. ככל הידוע, התכנית מבוססת במידה רבה על תכניות פיתוח שאפתניות שהראה לו ד”ר מוחמד מוסטפא, מנהל קרן ההשקעות הפלסטינית ומקורבו של עבאס. מימוש, אפילו של שלבים ראשוניים של חלק קטן מהתכנית, ירחיב ויבסס חומרית את חוגי המעמד הבינוני־גבוה: מתווכי נדל”ן, מהנדסים, מתכננים, קבלנים, סוחרים, יועצים כלכליים ושכירים בחברות ייעוץ בינלאומיות." עידוד המגזר הפרטי” היתה מנטרה שליוותה את תהליך אוסלו מחיתוליו. במגזר הפרטי הפלסטיני כבר היו אנשי פתח בכירים עם הקמת הרשות, ובהדרגה הצטרפו אליהם אחרים. לכמה מהעשירים הישנים והמתעשרים החדשים היה גם תפקיד פוליטי חשוב במו”מ עם ישראל. הזהות שנוצרה בין הנהגה פוליטית לאנשי מפתח במגזר פרטי, שהאינטרסים הכלכליים והפרטיים שלהם היו תלויים בשמירה על השקט, הגבילה מראש את עמדת הצד הפלסטיני במו”מ ויכולתו להתמודד כראוי עם הפקעות האדמות, הרחבת ההתנחלויות והגבלות התנועה."

המשא ומתן בעת הזו משתלם כספית לשני הצדדים. כסף לרשות, שלו הם זקוקים כמו חמצן לנשימה מאחר ובלי תזוזה מצדם גם הם אינם ראויים לתשומת לב האירופים ולתרומות ולישראל זוהי דרך מילוט מלקיחת אחריות על הכיבוש והחזקת האוכלוסיה על גבינו בגלל קריסה טוטלית. אז דיבורי שלום לחוד וכמו שאומרים בצבא כל עיכובה לטובה…
הייתי רוצה לחשוב אחרת. כי הרשות מושחתת לא פחות וגם הם רוצים לשרוד. חבל על העם הפלסטיני הנותר למעשה באותו מצב כמו שהותירו אותו הסכמי אוסלו
י
 

Write a new comment: (Click here)

SimpleSite.com
Characters left: 160
DONE Sending...
See all comments

| Reply

Latest comments

25.09 | 20:12

Thank you Nahoum I know what you like best and it is all right with me. But I keep on changing with the themes and atmosphere of events.

...
27.07 | 13:23

Painting is brilliant. I respect you attitude. I prefer the cover of you poetry book. Subtle.

...
22.06 | 00:29

תודה עיינה. יש עוד רישומים רבים שאינם בקבוצה הזו אבל באותו נושא ובאותה הרוח...

...
21.06 | 18:50

יפה פה, מחכה לראות המשך הקו, עיינה

...
You liked this page