פוסטים שהוצאתי בסלונה

Text

 

 

בין רמת גן לורשה של בשביס זינגר… חיים תוססים שלא ראיתי כמותם, ברובע הצפוף והקטן של בני ברק.
חיים דלי צבע ועם זאת צבעוניים מאד, חסרי טעם אך גם מתובלים. הכל תלוי בזווית הראייה של המתבונן.
סיור לילי בבני ברק, בין קופה לקופה של צדקה לבין מה שיציל ממוות.

ערוך

02/08/2013

בירה , עייפות, לחות וחום, בגדים "צנועים" וקיגל, השרו עלי תחושה של עייפות וכובד. דחיתי את עיבוד נתוני אמש להיום, הסיור דרש עיכול אינטנסיבי ומעמיק…

הרבה חיים זרמו שם, נהר של אנשים , אוכל במקומות חשוכים ומוצנעים,הווייה  שכמו יצאה מוורשה של לפני 100 שנים. מסחר לילי או סוג של בילוי. מאות פריטי לבוש המקובלים בין תושבי ותושבות המקום. נשים בפאות נכריות או מטפחות הכרוכות לראשיהן. משפחות עם ילדיהם ותינוקות בני יומם , בין השעות 9:00 בערב עד חצות.

ישבנו במסעדה צנועה, הידועה מהסדרה "שטיסל" שרצה בטלוויזיה ותוך כדי שסעדנו ממטעמי המקום, טשולנט, קיגל ורגל קרושה עם חריין (חזרת). סיפר לנו פיני סיפורי שידוכים מקומיים המעמידים את הנושא באור מחוייך. בין היתר סיפורו של צעיר שעמד להיפגש עם שידוך ודודו מנחה אותו כיצד ליצור שיחה. שלש שאלות תשאל, בנושאי אוכל, קרובים וקצת פילוסופיה. הצעיר נפגש עם בחורה נחמדה ושואל אותה, ביצים את אוהבת לאכול?  והיא עונה שכן. אח שלך הוא גם כן אוהב לאכול ביצים? והיא עונה לא, אין לי אח. ונניח שהיה לך אח אומר הבחור, את חושבת שהיה אוהב לאכול ביצים?…

תושבי בני ברק הפגינו סובלנות מחויכת כלפינו. קבוצות תיירים חילוניים הם כבר דבר שבשגרה כנראה. קצת צחוקים ואמירות  המליטות פה ביד, תראו את התל אביבים…

הקהילה היחידה בעולם שאולי הייתי יכולה להצביע עליה כמזכירה את התלישות הזו היא ה"אמיש" שאנשיה חיים בלנקסטר שבפנסילביניה, ארה"ב. בהסתייגות קלה. בני ברק היא קהיליה יהודית חרדית עירונית סגורה במרכז של ישראל  ועם זאת סואנת ומלאת עשייה עסקנית ציבורית פנים קהילתית. לעומתה האמיש הם קהליה דתית נוצרית החיה חיים שקטים סטואיים שאינם הולכים עם הקידמה המשתמשים בסוס ובעגלה ככלי תעבורה וחייהם צנועים אך בעלי חוקים נוקשים. הם חיים בחוות בנוף כפרי פסטורלי שליו שהוא ההפך הגמור מהעירוניות הגועשת והרועשת של בני ברק ומהלכלוך הנערם יום יום ברחובות שאינם פוסקים מלזוז ולסחור ורכבים החוסמים כל פינת רחוב.

הסברים מצורפים ומתובלים בהומור המשובח של פיני  איש קהילת חב"ד, הפכו את הסיור למענג ומרתק!  מצוידים בבקבוקי בירה צוננת שוטטנו ועצרנו ליד ציוני דרך שנראו כחסרי עניין למשוטט הבור. . פיני מספר על גוי ששואל את שכנו היהודי מה מגן עליו מפני שודדים בביתו. עונה היהודי , המזוזה הקטנה הזו, תלה אותה לפתח ביתך ותהיה מוגן. כך עושה הגוי ולאחר זמן מה פוגש ביהוד ומספר לו שהסיר את המזוזה.  ליהודי המופתע הוא אומר כן לא היו יותר מקרי שוד וגנבה אבל כל יום התדפקו על דלתי אנשים ובקשו תרומה…

קופות הצדקה הן המסר החזק ביותר בבני ברק. אין  מהלך פסיעה בין קופה לקופה. הקופות הן תיבות דמויות בית קטנות התלויות על כל עמוד או מעקה או ניצבי הסבכות… מדי פעם בעיקר בקרנות הרחוב הן גדולות בקנה מידה של אנשים נמוכי קומה.

לעניין התרומות הסבר פשוט. ילד צריך בגד חדש לחג, ויהיה לו בגד חדש לחג, כי אם להוריו אין כסף יתרמו לו בקהילה. בנים ובנות המגיעים לפרקם צריך לחתן. חתונה עולה הרבה ואם לא תהיה הפרוטה מצויה בכיסו של האב, יתרמו לו. ושלא תחשבו שהאנשים הם הולכי בטל. כולם עסוקים, לומדים או עובדים, עבודתם אינה יצרנית אלא עבודה של שירותים דתיים לאנשי הקהילה.

על בני ברק אפשר ללמוד הרבה מן השלטים התלויים על לוחות ציבוריים. משלטי ניאון, ומשלטי חנויות. כל שלט מייצג דבר מה שהוא זר לחילוניים לחלוטין אך מובן מאליו לתושבי המקום.

שלטים העוסקים בצדקה ותרומות, דרך שלטי אזהרה

"ממכשולות גדולים ונוראים", כאלו המדברים על לבושן הפרוץ ל נשות ישראל האחרת. שלט המספר על תפארת צבי איצקוביץ’ שתרם את ביתו והפכו לבית כנסת כדי שלא יסעו בכביש שלידו ויחללו את השבת!

ותפילין שהלכו לאיבוד מתקבצים על קיר של אבדות ומציאות…

לקינוח, עוגות וממתקים בכניסה לשווקים מיניאטוריים המכילים הכל בחנות קטנה אחת.

אין לי ספק שזהו סיור הבא לחשוף עולם מלא  של תכנים מוכרים, אבל לא מוכרים באמת. כאלו שאנו נוטים להעלים בתהום הנשייה הפרטי שלנו. אולם סיור מודרך המעמיד את הדברים  בטבעיות על מכונם, מציב כעובדה שזוהי פשוט דרך חיים אחרת.

 

Write a new comment: (Click here)

SimpleSite.com
Characters left: 160
DONE Sending...
See all comments

| Reply

Latest comments

25.09 | 20:12

Thank you Nahoum I know what you like best and it is all right with me. But I keep on changing with the themes and atmosphere of events.

...
27.07 | 13:23

Painting is brilliant. I respect you attitude. I prefer the cover of you poetry book. Subtle.

...
22.06 | 00:29

תודה עיינה. יש עוד רישומים רבים שאינם בקבוצה הזו אבל באותו נושא ובאותה הרוח...

...
21.06 | 18:50

יפה פה, מחכה לראות המשך הקו, עיינה

...
You liked this page