פוסטים שהוצאתי בסלונה

חודש יוני
 10/6/2013

בה בשעה שאנו חורצים גורלות בלשוננו החדה כתער ומשוחחים על כל דבר שעולה על רוחנו לפני ולפנים ולעומק הרשת האינטרנטית/חברתית שלנו, יושבים נערי ביון ואבטחה של מחשבים מטעם ממשלותיהם ועוקבים אחרינו. אלו יכולים להיות מעקבים אחרי חשודים , אחרי פעילים פוליטיים, זרים וגם סתם כך אנשים החיים חייהם בשובה ובנחת ואין להם מושג מהמתרחש מאחרי הקלעים. חופש הפרט הנגזל גם בעולם וגם כאן בישראל מעלה את השאלה, האם אנו חיים בדמוקרטיה או שזוהי רק אשליה?

שוטרים מצלמים מפגינים…

בימים האחרונים אני מוצאת עצמי חושבת יותר ויותר על מערכות המנהלות את הקיום שלנו ביקום. בעבר קראו לזה אלוהים, היום קוראים לזה ביון ומחשבים. מצלמות נסתרות ומצלמות גלויותובקיצור "משטרת המחשבות".

רב המלחמות של היום מתנהלות כפעולות שיטור, כך זה אצלנו בשטחים הכבושים, כך זה היה שנים בעיראק.   כך ראינו במדינות ערב, ביוון ובספרד כעת גם בתורכיה, בשטחים הכבושים כאן וכך זה מתפתח ומסלים מיום ליום בהפגנות שבתוך ישראל… ממשלות העולם מחזיקות בידיהן רק משטרה ואת הצבא שגם הוא עוסק בפעולות שיטור כל השאר הופרט ועניינם היחיד הוא לשלוט!,

כשג’ורג’ אורוול כתב את ספרו 1984 האם הוא ידע שבאמת נגיע לזה שיום אחד נמצא עצמנו ממולכדים ברשת הנוחות הנעימה, המאתגרת  והידידותית הזו של האינטרנט. הרשת שמספקת לנו קשרי חברות עם כולם בצורה זמינה, מפוררת גבולות , מקרבת ארצות ויבשות?                                                                                                        הוא חשב על זה בצורה אחרת כי כשכתב את ספרו בשנת 1948 עדין לא הייתה תקשורת מתוחכמת כל כך. אך המשמעות של דבריו מיושמת דווקא היום בשל הקלות הבלתי נסבלת של אפשרויות טכנולוגיות! לשמחתי האח הגדול יורה גם לעצמו ברגל, כי הטכנולוגיה הפכה לעממית וזמינה, בה בשעה ששוטרים למשל מצלמים אנשים בהפגנות,  המפגינים אף הם מצלמים את השוטרים. כך גם מאבטחי מחשבים השומרים שגורמים זרים לא יחדרו למידעים של האח הגדול. דווקא מביניהם צצים מדי פעם גיבורי מלחמה אמתיים הפורצים את קוד השתיקה ומזמרים אותו ישירות ובמהירות הבזק לעולם כולו באותה הדרך, זוהי חרב פיפיות אמתית!

גיבור היום שלי הוא בחור אמריקאי בשם אדוארד סנודן, הוא חשף את העובדה שארה"ב משתמשת ברשתות חברתיות כמו גוגל ופייסבוק כסייעות לפיקוח על אזרחים בארה"ב ובכלל. האח הגדול אלו הן רשתות האינטרנט אליהן הצלחנו להתמכר בלי הכרה!"http://www.haaretz.co.il/news/world/america/1.2042074

אסוציאטיבית אני חושבת כרגע על שם של ספר, "מחר בקרב חשוב עלי" של חוויאר מריאס. מעשית אני חושבת שהקרבות האמתיים של היום הם בידיים של לוחמי חופש היושבים ליד מחשב ומקלדת ומנסים להציל את העולם הנקי למראה מעוולות של משטרים ומדינות דורסניות. הגנת הפרט היא ערך עליון עבורם.                                מתוך המאמר: "הגרדיאן, שהוביל את חשיפות המסמכים, קובע כי סנודן יירשם בספרי ההיסטוריה כאחד המדליפים החשובים באמריקה, לצד דניאל אלסברג (שהדליף את מסמכי הפנטגון על מלחמת וייטנאם) וברדלי מאנינג, שהדליף את המסמכים החסויים לאתר ויקיליקס. סנודן אחראי להעברת חומרים על אחד מהארגונים החשאיים ביותר בעולם – ה-NSA." "בהערה שצורפה לאסופת המסמכים הראשונה שסיפק, כתב סנודן: "אני מבין שאאלץ לסבול על מעשי", אבל, "אהיה מרוצה אם התאגדות החוקים הסודיים, אי השוויון בפני החוק והכוחות הביצועיים שלא ניתן לעמוד בפניהם, השולטים בעולם שאני אוהב, ייחשפו. אפילו לרגע קט"

בראשית דרכו רצה סנודן להיות גיבור מלחמה בעיראק והתברר לו שלא יוכל . הוא החל לעבוד כאיש אבטחת מחשבים וכעת משלא יכול היה יותר להבליג יצא עם חרבו השלופה על גבי הרוזיננטה שלו לעצור את תחנות הרוח של העולם המכוער הזה. "אני רוצה לשמור על חופש הפרט בעולם" הצהיר. הוא גם איש משפחה ואב לילדים. וויתר בכך במודע על חייו היפים. יש עוד שביב תקווה שיקבל מקלט באיסלנד כי יש עוד אי אלו מדינות שפויות בעולם.

חשיבה כזו מתקיימות גם כאן בישראל. זו השנה השלישית שבה מתקיימת מחאה חברתית. המחאה החלה בפרץ עצום הודות לנרטיב האוהלים המוצלח של דפני ליף שדעך במהירות בהתחלה ופרץ לפתע בשאגת המונים שהנרטיב מצא חן בעיניהם. אך למרות גודלה של המחאה, דעכה סופית מיד לאחר פירוק האוהלים. איש לא ידע כיצד ימשיך הדבר להתפתח אם בכלל. העובדה שדפני ומרעיה לא הצליחו להפחיד את הממשלה ולא באו בדרישה פוליטית לממשלה שתתפטר, הביאה לכך שבאמצעות ועדת טרכטנברג הצליח רוה"מ ביבי לנפנף את המחאה הראשונה, היחידה והגדולה באמת שהייתה כאן מאז קום המדינה. בקיץ 2012 החלו שינויים לזחול אל הנרטיב החדש. הממשלה כבר הבינה שהפעם המוחים והמפגנים כבר הפנימו את הצורך במחאה פוליטית ועל כן החלו לפעול בגישה של שיטור צפוף, אלימות ומעצרים כנגד המפגינים. מן הסתם מי שעמד וצילם שוטרים בפעולה נעצר אף הוא. חלקם של מפגיני 2012 עוד הועמדו למשפט בשבוע האחרון. שנת 2013 החלה בסימן מחאה מחודשת כי מאז כינונה של הממשלה החדשה לא נשמע דבר למעט המלה גזירות כלכליות. ושר האוצר יאיר לפיד הפך ללעג ולשנינה… שלושת ההפגנות האחרונות בתל אביב לווו על ידי חיילי מגב ושוטרי יש"ם. לא הייתה סיבה מספקת לאלימות אך חסימת ערוצי התהלוכה של המחאה אי מתן יכולת להתקרב לבתי השרים והטייקון תשובה ונוכחות מאיימת התקיימה שם. בערב שבת כבר החלו היוצרות להתהפך בכיוון האלימות. אצטט כאן פוסט של אורלי ברלב מההפגנה בירושלים וזאת משום שהתקיים בה בדיוק אותו דבר שבשמו יצאתי עם הפוסט הזה:

מחאה דמוקרטית היא חלק ממדינה דמוקרטית, ומה קורה כאן?

אורלי בר לב:

"אני רוצה לספר על רגע קטן שעברתי בהפגנה אמש בירושלים. צעדתי כשבשלב כלשהו מאחורי היו שלושה גברים בלבוש אזרחי, כל אחד מהם מחזיק מצלמת וידאו ומצלם. אי אפשר היה לטעות בזה – אלה היו שוטרים סמויים. הסתובבתי לאחור וחייכתי. אני תמיד מחייכת לשוטרים. "צלם, צלם", אמרתי לאחד מהם. חברו הסתכל עלי ואמר: "הי! זאת הדוברת של המחאה!". הסתכלתי עליו בהפתעה לנוכח זה שהוא זיהה אותי (בלי להיכנס לסמנטיקות של הגדרת תפקיד): "אז מה, יש לכם תמונות של כל אחד מאיתנו עם שמות והגדרות תפקיד?", שאלתי, חייך ולא ענה.

העובדה ששוטרים סמויים בירושלים (שבה לא הפגנתי מעולם עד הלילה), זיהו אותי על פי מראי בלבד, מעידה על תדרוך מקיף שעברו השוטרים טרם ההפגנה.
העובדה שהשוטרים עברו תדרוך מקיף לגבינו לא הפתיעה אותי כמובן, אבל זה עורר בי תחושה מוזרה.
כי על מה אנחנו בעצם מדברים? על תנועת מחאה שרוצה לשפר את מצב האזרחים במדינה. אלה אותם אזרחים שמשלמים את משכורתם של אותם סמויים, כן?
"שוטר שוטר, על מי אתה שומר?", אנחנו שרים לא פעם בהפגנות. כי זה באמת די משונה, שהשוטרים אשר תפקידם הוא **להגן** על האזרחים ועל זכות המחאה וההפגנה, בולשים אחרי אזרחים מודאגים, נורמטיביים ולא-אלימים, שבסך הכל מנסים לדאוג שיהיה פה טוב לכולם.
העובדה שיושבים שוטרים בתדריכים לקראת הפגנה ולומדים פרצופים ודמויות ושמות, מעידה שהמשטרה מתייחסת אלינו כאילו היינו מינימום ארגון פשיעה או טרור. אם זה לא היה עצוב זה היה מצחיק כי אנחנו הרי לא אלה ולא אלה.
אנחנו סתם אנשים שקמו מהספה "חמושים" במגפון ושלט. זה כל הסיפור.
אז שוטר שוטר, על מי אתה שומר?
ואז מה יש להתפלא כשמפעילים נגד האזרחים המודאגים החמושים במגפון ושלט, פרשים וסמויים ויס"מ ומכות ומעצרים?
קוראים לזה קרימינליזציה של המחאה: התייחסות אל מפגינים ואל מוחים כאילו היו פושעים. זה עניין שנמשך כבר שנתיים. ויש לזה רק מטרה אחת: לדכא את המחאה הדמוקרטית. זה נעשה באמצעות ניסיון להפחיד את המפגינים עצמם, וניסיון להרחיק את כל אלה ששוקלים להצטרף למחאה.
דבר כזה לא קורה מעצמו. דבר כזה מגיע אך ורק בהוראה מלמעלה. גבוה למעלה. "

הארץhttp://www.haaretz.co.il/news/education/1.2041183

 

 

 

Write a new comment: (Click here)

SimpleSite.com
Characters left: 160
DONE Sending...
See all comments

| Reply

Latest comments

25.09 | 20:12

Thank you Nahoum I know what you like best and it is all right with me. But I keep on changing with the themes and atmosphere of events.

...
27.07 | 13:23

Painting is brilliant. I respect you attitude. I prefer the cover of you poetry book. Subtle.

...
22.06 | 00:29

תודה עיינה. יש עוד רישומים רבים שאינם בקבוצה הזו אבל באותו נושא ובאותה הרוח...

...
21.06 | 18:50

יפה פה, מחכה לראות המשך הקו, עיינה

...
You liked this page