פוסטים שהוצאתי בסלונה

Text
 

הצעה מחודשת להעלות את תכנית ויסקונסין, שהיא למעשה הפרטה של שירות התעסוקה, בה חברות פרטיות יכשירו מובטלים כרוניים לעבודה במקום להיות תלויים בשירות התעסוקה ובמקום שיקבלו הבטחת הכנסה.
מניסיון העבר השיטה נכשלה בעיקר בגלל היותה מופרטת!

תכנית ויסקונסין,
באוצר מנסים כעת להכניס לחוק ההסדרים סעיף שיאפשר הוצאת מכרז לחברות פרטיות שיפעילו את התוכנית, אך במתכונת מרוככת ובפריסה ארצית.
יש לנו כאן הפרטה חדשה/ישנה קצת משונה בה תיכפה תכנית לעבודה בכפיה, על אוכלוסיית מובטלים שכבר יודעים למה היא שווה…
"התוכנית החלה לפעול באוגוסט 2005 בהוראה של שר האוצר דאז נתניהו ובהשראת תכניות דומות שהופעלו במדינת ויסקונסין בארה"ב, בבריטניה ובהולנד. הרעיון מאחורי התוכנית הוא כי רק חברות פרטיות יכולות להעביר כמויות גדולות של מובטלים, חלקם מובטלים זמן רב, מהסתמכות על קצבאות רווחה אל שוק העבודה. זאת מכיוון ששירות התעסוקה נתפס באוצר כגוף מסורבל וחסר שיניים מול מובטלים "כרוניים" או ככזה שעלות ההשמה של עובד בו היא גבוהה יותר לעומת חברה פרטית". החברות אמורות היו לקבל סכום עבור כל העסקה ובמלים אחרות , חברות פרטיות קבלו לידיהן הפעלת התכנית במקום שירות התעסוקה הממשלתי"… *
החברות הפרטיות לא בדיוק סייעו להשמה טובה ופוריה, כי חברות פרטיות שוחרות לרווח ועוד רווח, אנשים לא קבלו הכשרה מספקת, כמות המטפלים בתכנית בחברות הפרטיות הייתה קטנה לעומת שירות התעסוקה והטיפול כשל.  המועסקים לא הצליחו להשתלב ולהתמיד בעבודה, זאת למרות תמריצים שקבלו על התמדה בעבודה ולמרות הגבלת   הגיל בתכנית  ל-45.
ורק לידיעה כללית: "מי שנחשבה לאחת ההוגות והמבצעות של תוכנית ויסקונסין כאשר החלה לפעול ב־2005 היא לא אחרת מאשר מנכ"לית האוצר החדשה, יעל אנדורן, שהיתה אז בכירה באגף התקציבים של המשרד. בנוסף לאנדורן, תומך נלהב של תוכנית ויסקונסין הוא פרופ’ יוג’ין קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה. קנדל גם היה מעורב באופן אישי בניסיון ללחוץ על חברי הכנסת ב־2010 לאשר את המשך התכנית ואף הרחבתה. תמיכה מסוימת לתכנית יש גם במשרד התמ"ת, שב־2011 ניסה שלום שמחון, שר התמ"ת דאז, להחזיר את התכנית אך המהלך לא יצא אל הפועל". *
אז כמו כל יוזמותיו ויוזמות הרטרו עטורות הגעגועים של לפיד ליוזמות אביו וליוזמת ויסקונסין, ההצעות מרוככות, כלומר, טון הדיבור רך, פופוליסטי יותר?
יש הצעה שחברות ההשמה לא יוכלו לבטל הבטחת הכנסה למי שיסרב לקבל עליו את התכנית, "כך, בכל מרכז יישב נציג של שירות התעסוקה או הביטוח הלאומי שרק לו תהיה הסמכות לשלילת קצבה. אפשרות נוספת היא לאפשר לארגונים ללא כוונת רווח, כגון עמותות, לתפעל גם כן את מרכזי התוכנית. שאלה נוספת ששואלים אנשי האוצר היא אם לחייב את מקבלי הבטחת ההכנסה להתייצב בתוכנית בכפייה כפי שנעשה בעבר למובטלים עד גיל 45, או לתת להם תמריצים להתנדב לעבור לתוכנית."*
בואו נאמר שכשכתוב כי נציג שרות התעסוקה או הביטוח הלאומי יהיו הפוסקים בענייני שלילת הקצבה. נראה שהתוצאה תהיה זהה ותכנית ויסקונסין למעשה תיכפה על האנשים!
(* מיקי פלד ,"דרך חוק ההסדרים", כלכליסט 24/4/2013)
 

Write a new comment: (Click here)

SimpleSite.com
Characters left: 160
DONE Sending...
See all comments

| Reply

Latest comments

25.09 | 20:12

Thank you Nahoum I know what you like best and it is all right with me. But I keep on changing with the themes and atmosphere of events.

...
27.07 | 13:23

Painting is brilliant. I respect you attitude. I prefer the cover of you poetry book. Subtle.

...
22.06 | 00:29

תודה עיינה. יש עוד רישומים רבים שאינם בקבוצה הזו אבל באותו נושא ובאותה הרוח...

...
21.06 | 18:50

יפה פה, מחכה לראות המשך הקו, עיינה

...
You liked this page