פוסטים שהוצאתי בסלונה

Text

החלטה מהירה כמעט בן לילה הביאה לנשימת אוויר צח ולו לרגע קל. איני יודעת עד כמה אנו יכולים לתלות יהבנו בהשפעה שנוצרה מלחץ דעת הקהל על ההיפוך בהחלטת הנהלת בנק לאומי, אני יודעת שנצחון קטן הושג כאן. והפעם איני חושבת שיהיה צורך בשבירת חלונות הבנק, יתכן שעלינו על משהו?

 

תגובות הקהל שהיו סוערות לפחות כמו התגובות של קיץ 2011 נשמעו במלוא עוזן ביממות האחרונות מאז שהחליטה מנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק עמינח על הסדר חוב עם נוחי דנקנר, בו ימחקו סך של 150 מליון ש"ח מתוך חוב של 450 מליון ש"ח.

בתוך זמן קצר נערמו תגובות נזעמות וכל הארץ רגשה ורתחה. כמובן שהתארגנה הפגנה מול בנק לאומי ברח’ הרצל בתל אביב ביום ראשון הקרוב. והעיתונות עלתה על גדותיה בכתבות ובפרשנויות על הסדרי חוב בכלל ועל נוחי דנקנר בפרט.

תמוהה למדי היא בחירתה של רקפת רוסק עמינח דווקא בשיטה מיושנת שאבד עליה הכלח, שיטת החדר הסגור. הווה אומר שהיא עושה עסקאות עם שועים וטייקונים בלי שקיפות. הסדרים מרחיקי לכת בסכומי עתק עליהם היא מוחלת, דבר המאפשר לטייקון להמשיך לנהל מיזמים שגויים וכושלים ולהמשיך לחיות את חיי הזוהר והאור שלו מבלי שאיש יעצור בדרכו. המסרים העיקריים של רוסק עמינוח:

"אצלנו פותרים הכל בחדרים סגורים, אצלנו לא תצטרכו להיחשף ("מעבר לכמה שורות בדו"ח הכספי שממילא איש לא שם לב אליהן"), אצלנו באים לקראת הלקוח, אצלנו תהיו מוגנים מפני השתלטות עוינת במקרה של קשיים או כישלון עסקי" http://www.themarker.com/markets/1.325022

"בשיטת "החדר הסגור" מנסים הבנקאי, החברה והמנהלים להמשיך להתנהל כאילו המציאות לא השתנתה; מגלגלים, פורסים, משדרים עסקים כרגיל, כאשר המשמעות האמתית היא לעתים רק דחייה של פתרון הבעיה. בשפת ההון סיכון קוראים לחלק מהחברות האלה "מתים מהלכים".

 

זאת שיטה שמאטה את הפעילות המשקית, מונעת מהחברות והמנהלים למתוח קו על טעויות העבר ולצאת לדרך חדשה, זאת שיטה שבה חברות ולעתים ענפים שלמים מתנהלים באיטיות, כשהם גוררים מאחוריהם את כל טעויות העבר במקום להתקדם.

בשיטה הגמישה, שבה הכל פתוח, סחיר וגלוי, אין טעם ואין דרך לגרור, לגלגל ולמרוח: המחירים בשווקים מתאימים עצמם במהירות, אין מסכות והעמדות פנים, החברות יכולות לבצע מיד הסדרי חובות ולהיפטר מהמטען המיותר שלהן.

בשיטה הגמישה, החשופה והסחירה המנהלים הכושלים נפלטים בדרך כלל מהמערכת ומפנים מקומם למנהלים חדשים, שאינם כבולים להחלטות שגויות מהעבר, ועל חברות כושלות מיד משתלטים חברות טובות יותר או מנהלים טובים יותר".
(מתוך הכתבה מ2005 של גיא רולניק בדה מרקר. )

מעניין שכתבה זו שנכתבה לפני 8 שנים לא גרמה לשום רתיעה עד היום להמשיך בשיטה הנלוזה הזו ודנקנר לא היה היחיד שקיבל תספורת, לפניו בטווח השנתיים האחרונות זכו לתספורות תשובה ובן דוב  וכל זה אחרי המחאה החברתית של 2011 וזו  של 2012 שבה כבר ההתייחסות אל ההמון שהצטמצם לקומץ, הייתה מזלזלת, אלימה ורוויית מעצרים ומשפטים. רק משום שרצו לממש את זכותם הדמוקרטית למחות ולהפגין נגד הריכוזיות, השיטה הכלכלית שרומסת את האזרחים ומותירה את ההון בידי קומץ משפחות טייקונים, מפני הקפיטליזם החזירי  ומפני יחסי הון שלטון!. משפטה של דפני ליף מלפני שבוע שהוא תוצאה של רדיפת מנהיגי המחאה בלי שום פרופורציה, כבר ירד מסדר היום. פרשת מחיקת החוב של דנקנר תפסה את מקומו פרשה שהיא הקש האחרון בשרשרת העוולות, וההתנהלות המזלזלת והפוגענית של הבנקים באזרחי המדינה, על גב העמלות של חשבונותיהם הקטנים הרשו לעצמם לקיים יחסים מיוחדים של מעסיקים ומועסקים, בני משפחה ושאר סלסולי שושלת מכוערים. ואם זה לא מספיק מסתבר שגם הרגולטורים (המפקחים) של הבנקים  כולם היו או יהיו מנכ"לי בנקים. האם אפשר להדגים יותר טוב תופעת יד רוחצת יד?

בכתבה מצוינת של נדב אייל "לשנות את חוקי המשחק" הוא מתייחס להסדר של דנקנר כאל הדובדבן הרקוב שעל הקצפת. "נתחיל עם בנק לאומי. יש סוג של היגיון בטיעוני ההנהלה. אם לאומי לא יגיע להסדר חוב עם נוחי דנקנר, והוא והאימפריה שבנה יהפכו לחדלי פירעון, כל החוב יידרדר לאלף עזאזלים. והציבור יפסיד רק יותר. מה שהנהלת בנק לאומי פשוט איננה מצליחה להבין הוא שהיא משלמת עכשיו את המחיר על שנים של אשראי מפוקפק לחברי מועדון הטייקונים הישראלי. החטא איננו בהסדר החוב; הסדר החוב הוא רק הדובדבן הרקוב שבקצפת. "העוגה כולה היא עוגת ההפקרות שנוהגת במוסדות הפיננסיים הישראליים שמלווים את כספנו – ממון מוגבל שצברנו בעבודה קשה – כדי לאפשר את הרפתקאותיהם המופרכות של אדוני מושבת המטעים הקרויה ישראל."http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/461/741.html

נראה לי שבמהלך כל אלו קם אדם עצבני אחד, נתן זהבי ויצא בקריאה שאותה פגשתי על פיד הפייסבוק שלי, קומו והעבירו את חשבון הבנק שלכם מבנק לאומי לבנק אחר. לי נשמעה קריאה זו כמובן מאליו.  ברור היה לי שעוד צעדה מול פתחו של הבנק ואולי אפילו מס’ חלונות שבורים לא יעלו ולא יורידו דבר והעסקה תתבצע כך או אחרת בזלזול הרגיל שאיננו ראויים לו. לא עוד חשבתי. הדבר הראשון שעשיתי אתמול בבוקר היה לצלצל ללאומי קול , ולהודיע בקול צלול ותוך השארת פרטים רלבנטיים, על כוונתי להעביר את חשבון הבנק שלי לבנק אחר, אם יוותרו על אגורה מחובו של דנקנר. לא משום שהוא שכני לעיר מצדה המערבי, הרצליה פיתוח, גם לא משום שבית מידות לו ובחצרו ברכת שחיה ולא בגלל מטוסו הפרטי. כל אלו הם רכושו של איש עשיר שיכול גם להעסיק בחברותיו אנשים רבים ולתת להם פרנסה, אלא בגלל העובדה שאנשים כמותו מקבלים יחס וכבוד מלכים. הם לוקחים הלוואה ולא עולה בדעתם להחזירה. חוב גדול של טייקון הוא לא בעיה של הטייקון אלא של הבנק. לעומת זאת חוב קטן שלי יכול לעלות לי ברכושי הדל ובמכלול חיי. הבנק לא יהסס להנחית עלי את ההוצאה לפועל. אם אני צריכה לנהוג משנה זהירות בכספי ובאורחות חיי, איני רואה מדוע אותו טייקון יכול למנף עצמו בחוסר אחריות על חשבון הגב החלש שלנו, כשהוא מאיים על החשבונות הפנסיונים שלנו.

אחר הצהרים בדרכי לסדנת הציור שלי צלצל הטלפון והפקידה המטפלת בחשבון הבנק שלי שאלה מדוע אני רוצה להעביר החשבון לבנק אחר. ברור היה לי שהיא יודעת אך טרחתי לומר לה שוב את הסיבה, היא הודיעה לי שלא כדאי לי כי כל הבנקים מושחתים וכולם עושים את ההסדרים הללו, הוסיפה שאיננו מבינים בכלכלה וכי לא הכל שחור ולבן בעסקת דנקרנר. ניסתה לשכנע אותי שאפילו לי יעשו הסדר כזה אם אקלע לצרה, הקשבתי וחשבתי, הנה זה משפיע, מצד אחד היא אמרה שאני היחידה בסניף הבנק שלי שהודיעה על עזיבתה. ומאידך לא ידעה מדוע השארתי הודעה? בשורה התחתונה אני הייתי מאד מרוצה, כי טרחה לשוחח רבע שעה ולשדל. וברור היה לי שאני כנראה לא היחידה שהודעתי על העברת החשבון!

מכל אלו ופרשנויות רבות שעמדו על הפרק ביממה האחרונה אוכל לומר שאחר הצהרים כשהגיעה אלי הידיעה כי רקפת רוסק עמינח קבלה החלטה להיכנע ללחץ דעת הקהל ולשנות את החלטתה המוקדמת להסדר החוב של דנקנר ובמקום זאת לא לוותר על חובו. נשמתי לרווחה. ולא משום שהייתי צריכה לעזוב את הבנק. עם זה לא הייתה לי ואין לי בעיה גם כעת. למען האמת זו לא הפעם הראשונה שאני שוקלת לעזוב אותו או כל בנק גדול אחר, אלא משום שסוף סוף חשתי ניצחון משמעותי אם כי קטן ולדעתי כרגע גם מאוד מקומי. אינני יודעת מה ילד יום ובאיזה שיטות מתוחכמות יכולים להערים עלינו שוב. אולם ברור וניכר היה שדעת הקהל יצרה את ההבדל. ותוצא הפרפר הוא בהחלט בזכות הרשתות החברתיות שהעבירו את המסרים במהירות וביעילות הראויה. הסדר החוב חי יממה את חיי הפרפר שלו כחוב מוסדר שעומד להימחק ממנו סכום ניכר. בתקווה שאבן גולל זו שהוסרה תיצור את השינוי של חוקי המשחק.

 

Write a new comment: (Click here)

SimpleSite.com
Characters left: 160
DONE Sending...
See all comments

| Reply

Latest comments

25.09 | 20:12

Thank you Nahoum I know what you like best and it is all right with me. But I keep on changing with the themes and atmosphere of events.

...
27.07 | 13:23

Painting is brilliant. I respect you attitude. I prefer the cover of you poetry book. Subtle.

...
22.06 | 00:29

תודה עיינה. יש עוד רישומים רבים שאינם בקבוצה הזו אבל באותו נושא ובאותה הרוח...

...
21.06 | 18:50

יפה פה, מחכה לראות המשך הקו, עיינה

...
You liked this page