פוסטים שהוצאתי בסלונה

Text
 מישקה זילברשטיין, ילד ניצול שואה שברח מכפרו כשהנאצים בעקבותיו במסעו עם משפחת זאבים, לימים בעקבותיו יצא יוצר הסרט האמנותי עידן זעירא אל ערבות סיביר והותיר את סרטו בין אמת לבדיון. ואני יצאתי למסע בעקבות זאבים כמסע בשאלה קיומית, סיפורו של מישקה הוסיף נדבך לשאלה זו.

ערוך

08/04/2013

2
"באחד הימים פגש זילברשטיין בגורי זאבים ובניגוד למה שסיפרו לו לאורך השנים, גילה כי לא רק שההולכים על ארבע לא מסוכנים אלא אלו הפכו לגורם משמעותי ששמר על שפיותו במציאות הבלתי אפשרית בה חי. "התחלתי לשחק אתם, לדבר אתם ואחרי זמן קצר הגיעו זאבים גדולים לראות מה אני עושה עם הקטנים", מתאר. "הם ישנו איתי אכלו איתי ודאגו לי כפי שדאגתי להם – זו הייתה ידידות, זה נשמע מצחיק אבל זאבים הם אינטליגנטיים. הם היו לי למשפחה, גורם משמעותי שעזר לי לשרוד את השנים האלו, בניגוד לבני אדם מהם פחדתי".
מתוך כתבה (בוואלה הבוקר 8/4/13 ) על "מישקה זילברשטיין ניצול שואה שנדד ביערות, הגיע לכפרים וברח מהם כשחש בסכנה, אך מהזאבים שביער – הוא לא פחד. "הם דאגו לי כפי שדאגתי להם", הוא מספר וממשיך לאסוף מידע על משפחתו." מישקה זילברשטיין בשנות ה-80 לחייו, הגיע לישראל התחתן והקים משפחה וחי כיום עם אשתו בחיפה.
לפני יותר משנה ראיתי סרט מיוחד ביותר בשם  "פלנטה אחרת" הסרט עוקב אחר מסעו של מישקה זילברשטיין בערבות סיביר ו"מציע לקהל עוד חוויה, שכמעט ונעדרת מהקולנוע הישראלי: חוויית הסרט האמנותי המאתגר. עידן זעירא יצר סרט מיוחד במינו, המשלב בין חומרים דוקומנטריים ועלילתיים, במטרה לתהות לגבי הגבול החמקמק שבין האמת לבדיה". (וואלה תרבות 5/12/2011)
בסיום ההקרנה הייתה לנו שיחה בסינמטק עם המפיק והבמאי על הסרט שהיה מורכב גם מבידיון, התרחשויות על גבול הסוריאליזם וצילומי המסע המרהיבים בערבות סיביר. וכמו סצנת הסיום שהיא מעין חלום, השאירו הבמאי והמפיק את האופציות בין אמת לבדיון פתוחות, .
סיפורו של מישקה  והסרט היו חוויה שלא יכולתי להחמיץ ולא בגלל שאלת האמת והבדיון, אלא בגלל השאלה "מי הוא אוייב" שבה אני מטפלת בציורי, בהם מופיעים דימויי זאבים בשנתיים האחרונות ויותר.

מתוך מאמר שלי בשם "מוזות שתיקות ומה שביניהן,http://saloona.co.il/mickyharel/2013/02/%D7%9E%D7%95%D7%96%D7%95%D7%AA-%D7%A9%D7%AA%D7%99%D7%A7%D7%95%D7%AA-%D7%95%D7%9E%D7%94-%D7%A9%D7%91%D7%99%D7%A0%D7%99%D7%94%D7%9F/?ref=blog_main

"שנים שאני מוצאת עצמי מציירת כמי שנטלו ממנו חלק מנשמתו. הייתי רוצה למעוך שפופרות צבע על הפלטה ולמשוח צבע עסיסי על גבי מצעי הציור לתת לו להפריח בתוכי מדבר צחיח מאד שקנה שביתה שם. איני מצליחה. שנה ארוכה ציירתי זאבים. אלו צבאו לפתחי, מלאי תנועה והבעה עיניהם יורות זיקים או מביטות בטוב כלבי. ידעתי שאני עוסקת באחר המוחלט, אחר שמקובל לראות בו רוע, כזה המנכס את התקופה, את רוח הזמן (Zeit geist). החלטתי לא להלחם בהם, אם איני יכולה לנצח אותם אולי מוטב שאצטרף ללהקתם. הזאב שהוא חיה שנויה במחלוקת, מעורר בי שאלות קיומיות, מחד הוא מוצאו של הכלב. חיה נאמנה ואהובה על האדם. מאידך זו חיה טורפת ומאיימת, מתי למעשה הופך הזאב לאויב? דילמה זו עולה בעיקר כאשר אני בוחרת לצייר זאב שרובה הצייד מונח על גווייתו, כאות לנצחונו של הצייד, אז מי כאן האוייב?"

"גאוות הצייד" מתוך התערוכה  "קשור היטב" , בית האמנים ת-א דצמבר 2011

"לימים נודע לי שסטלין שליטה הנורא של רוסיה היה יושב בכל הישיבות עם דפי נייר ומשרבט, כולם חשבו שהוא היה כותב את פרוטוקול הישיבות, אך לא, סטלין ישב בישיבות ורשם בקולמוסו זאבים. הדבר גרם לי לרתיעה עזה. ושוב נפל לי האסימון, כי לא בכדי אני רושמת זאבים, זוהי אכן רוח הזמן."

 

Write a new comment: (Click here)

SimpleSite.com
Characters left: 160
DONE Sending...
See all comments

| Reply

Latest comments

25.09 | 20:12

Thank you Nahoum I know what you like best and it is all right with me. But I keep on changing with the themes and atmosphere of events.

...
27.07 | 13:23

Painting is brilliant. I respect you attitude. I prefer the cover of you poetry book. Subtle.

...
22.06 | 00:29

תודה עיינה. יש עוד רישומים רבים שאינם בקבוצה הזו אבל באותו נושא ובאותה הרוח...

...
21.06 | 18:50

יפה פה, מחכה לראות המשך הקו, עיינה

...
You liked this page