פוסטים שהוצאתי בסלונה

Text

 

 

מאז המחאה החברתית נושא הדיור הפך לסלע קיומנו, אחרי איראן והשואה כמובן, את ההצעות

ליציאה ממעגל העוני דרך דיור בר השגה אני בוחנת כאן מעניין וניסיון אישי והן מבחינת הדברים לאורך זמן.לקחתי כאן מודל של הצעת יש עתיד בנושא דיור להשכרה בפרט ולירידת מחירים בשוק הדירות בכלל, ועד להצעה ששמעתי בעת יקיצתי במגזין ערוץ 10 הבוקר של "פינוי בינוי" הנשמעת כפנטזיה שהפכה אותי לרגע לאליסה בארץ הפלאות

ערוך

05/04/2013

הרגל רע שהשתכלל אצלי בשנתיים האחרונות מאד, גורם לי לפקוח עיניים רק כשהחדשות במגזין הבוקר בוקעות לתודעה היום יומית שלי. כך התעוררתי הבוקר כאשר דובי ובת זוגו למגזין הבוקר של ערוץ 10 פצחו בראיונות בנושא המודל ה"יהיר" של ריקי כהן. האמינו לי אתם לא רוצים לקום עם הטחינה הזו בראש, אבל עובדה שזהו הדבר המעסיק היום את רב האוכלוסייה מסיבות מאד לא מגוונות. והמילה היא… עוני!

רעיון שלמעשה התחלתי לשמוע אותו לפני הבחירות בוועידת העסקים של ישראל מטעם העיתון גלובס. בפנל שעסק בדיור בר השגה, שמעתי הרצאת אורח פורח שהוא היום שר האוצר שלנו, ומדוע אורח פורח, משום שבא, אמר (דקלם) , לא ממש ענה לשאלות ופרח לדרכו.

לשמחתי כתבתי את תמצית דבריו בהרצאה כי הייתי בטוחה שזהו יהיה נושא העתיד ואכן כך הוא. דיבור נוסף בעניין דיור שהוערך הבוקר במגזין הטלוויזיה בכמיליון דירות נוספות לבניה הוא על הפרק.

כעת אחזור לוועידת העסקים שאליה הלכתי מסבות חברתיות אחרות וקינחתי בפנל הזה:

לפיד העלה את הנושא של דיור בר השגה אך בהקשר שונה, הוא דיבר על דיור להשכרה. יש ברעיון הזה הגיון המקנה אפשרות פחות יקרה ויציבה יותר מבחינת המחירים לשכירות של דירות.

תכנית הדיור של יש עתיד מורכבת מבנייה של 150 אלף דירות במרכזים עירוניים בסטנדרטים גבוהים שאינם מביישים איש. את מחירי הדירות בשכירות יסיגו למחירי 2007, שיהיו יותר מסבירים להיום. אלו דירות שייבנו על אדמת מנהל ולא יעלו למדינה אגורה שחוקה.

מדוע הם מדברים על דיור להשכרה? משום שבארץ אין דיור להשכרה מאורגן, האזרחים נתונים לחסדי בעלי דירות גם במחיר וגם במשך חוזה השכירות. לאחר זמן לא רב הם מוכנים למשכן חייהם ולקנות דירה.

במאמר מוסגר אך רלבנטי דיבר על ועדת טרכטנברג אשר תכננה רפורמת דיור המבוסס על מיצוי כושר השתכרות , כלומר- אם אתה עובד ואם שירתת בצבא המדינה תעזור לך. התכנית נחתמה אך אריאל אטיאס מש"ס הוסיף בה עוד פרט אחד קטן, ולא מזיק לדעתו. הוא הוציא את הסעיף המדבר על הצורך לעבוד או לשרת בצבא ודיבר על הותק בנישואין. כמובן שזה תאם את הקבוצה הסקטוריאלית שלו- החרדים! וכך יצא ההפך הגמור. מאחר ואין צורך לשרת בצבא כי זה נוגד את האינטרס של החרדים וגם עבודה היא לא כל חיינו. החובה האחת והיחידה נהייתה חובת הנישואין וככל שאתה ותיק ומרבה ילדים כן יוטב לך ותזכה לעזרה ברכישת דירה… כך יצא שאזרח לא יצרני שאינו משלם מיסים הוא הזכאי לדירה.

הם מציעים בניית דירות עם חברות ניהול שיתאימו ליכולת הכלכלית של כל אחד. בבניינים יהיו 300 דירות עם מערכת נגישות של תחזוקה שוטפת. מכיוון ש95% מהקרקעות שייכות למדינה ישארו אלו בבעלות המדינה . מי שיממן את זה יהיו מי שמחפשים אפיקי השקעה ארוכי טווח כמו קרנות הפנסיה הגדולות, במקום להשקיע במיזמים חסרי אחריות של הטייקונים. יהיה זה פרויקט בנייה עם תשואה למשך של 30 שנה. וחברות הבנייה יגשו למכרז לפי מודל כביש 6. (כלומר שחברה תבנה והמדינה תקנה את המבנה בחזרה אחרי 25 שנה) המדינה תפקח שהם עומדים בתנאי המכרז וגם תשלם שכר דירה לזכאי הדיור הציבורי. בנייני העניים לא יהיו עלובים, הם יצויידו בחדרי כביסה וחדרי כושר.

פרוייקט ההשכרה יגרום באופן טבעי גם לירידת מחירי הדירות כי יקטן הביקוש לדירות אלו.

כך הסיוע לא ילך למי שיבחר לא לעבוד אבל כן ינתן למי שאינו עובד מכורח המציאות.

פרוייקט ההשכרה יגרום באופן טבעי גם לירידת מחירי הדירות כי יקטן הביקוש לדירות אלו.

עכשיו אעבור למה שגורם לי לחזור לתכניתו של לפיד ולנושא הדיור בכלל. הבוקר כשדובר בנושא הועלתה הצעה אחרת, הצעה המדברת בגישה קלילה ומאד לא מסובכת לכאורה על שטחים אורבניים נרחבים בהם שכונות עוני ומצוקה. לאנשים הדרים בהן יש איזו פיסת רכוש עלובה, בדרך כלל מדובר גם בבניה ישנה של שיכוני רכבת. את הרכוש הזה שהופך לאזורי עיר עצומים, יעבירו בעלי הנכסים לקבלנים אשר יהרסו את הבתים העלובים הקיימים ויקימו בניינים סבירים באיכות טובה יחסית במקומם, לגובה כמובן אבל לא מדובר בגורדי שחקים. בו זמנית יקבלו בעלי הנכס שפונו בתמורה לעליבות שהייתה להם עד כה שתי דירות, האחת בה יוכלו לגור והשנייה יוכלו להשכיר או למכור או כל רעיון כלכלי שיעלה בדעתם, עד כאן נשמע יותר מפנטסטי!.

כך נעבור פזה או אפילו קפיצה נחשונית מהעוני אל רמת חיים בכלל לא רעה והנה לכם מודל ריקי כהן. כל אותם עניי ערינו יהפכו לאנשים אמידים בעלי נכס צנוע אמנם , אך המאפשר להם מגורים טובים יחסית, מכונית ונסיעה לחול פעם בשנתיים, מה רע?

וחזרה לאותו דיור להשכרה שהוזכר כתכנית האב של לפיד שגם את גרמן שמעתי מדברת בה בזמן שחשבה עוד על משרד הפנים…

ובכן האם חיסלנו את העוני? האם קיבלנו חיים חדשים כאן בארץ חמדת אבות? האם כבר הגשמנו את כל התקוות?

אז נתבוננן בכל אלו שחיים בשכירות היום. זוהי אוכלוסיה של צעירים בין הגילאים 25-50. קצת פחות קשישים ממני, והפז"ם דופק תמיד… אז ככה, אין להם מטר מרובע משלהם אותו ימירו בשתי דירות ויהפכו בין יום וחלום לאמידים. בעניין הדיור להשכרה, האם חלומו המופלא של לפיד על שכונות של בנייני דירות להשכרה הכוללים חדרי כושר וחדרי כביסה שוער ושאר הבטחות אכן תהיינה במחיר הוגן? לא נראה לי, ושוב יתפתח אותו מצב מעמדי עלוב שבו יגורו העניים שבינתיים גם יתבגרו בכמה וכמה שנים, אליהם יתווספו צעירים עניים חדשים שגם להוריהם לא בטוח שיש מטר מרובע משלהם. אין לי ספק שלאלו יבנו דירות הרבה פחות משוכללות, בהתאם האזורים יהיו מעמדיים גם אם יהיו בסמיכות של מרפסת מול מרפסת.

שנתים בהן חייתי בארה"ב בשליחות חברה ישראלית למדו אותי הרבה על דיור להשכרה וכפרי השכרה חביבים. אנחנו הסתדרנו לא רע בעקבות מה שהקציבה לנו החברה ששלחה אותנו. אך אנשים עניים גרו בדיור שהיה עלוב וזול כפי שידם יכלה להשיג.

דבר שני אותו אעלה מניסיוני האישי הוא עניין ה"פינוי בינוי" שאינו פשוט כלל. בניין המגורים בו אני חיה הוא בן 12 משפחות, הוא כבר ישן ואני חיה בקומה שלישית בלי מעלית, לשמחתי עוד מתפקדת לא רע אבל כנראה שלא לאורך זמן. כאן מדברים על תמה 38 כבר עשר שנים ובשנה וחצי האחרונות עברו לדיבור על פינוי בינוי. אנו בין ברי המזל היחידים באזור שיכולים בכלל לחשוב על האופציה הזו. מאחר ולידינו יש שני בניינים בני 8 קומות. דיירי הבית הם המכשול העיקרי וכבר דובר בכך רבות. הסחבת היא בלתי נסבלת ואתה מתחלפים קבלנים והצעות כמובן. שנית ההצעה היא בסך הכל תוספת של 25 מ’"ר  על הדירה הקיימת כולל מרפסות וממד ואינה מפתה כל כך כמו שתי דירות, אבל בכל זאת דירה חדשה, עם מעלית ומראה רענן וגדולה יותר היא רכוש שווה. על כך כמובן נוספים תנאי הפינוי ומעבר של שלוש שנים לפחות לדירה שכורה על חשבון הקבלן ותמיד להתפלל לטוב שהפרויקט יסתיים בהצלחה.

כמובן שיש סיפורים מוצלחים כמו בני שרכש דירה פצפונת להשקעה במאמץ גדול כי לא יכולנו לעזור לו, כמעט מודל ריקי כהן… הוא הימר על שמועה שהבניין מיועד לפינוי בינו. המקום שהיה משכנות עוני עומד להיות מקום נפלא ואצלם הבנייה כבר בתהליך.  אני לא שוללת את הדבר רק רוצה להכניס סדר בפרופורציות. לזה כמובן לדעתי אפשר להוסיף אנשים שהיה להם מספיק שכל להשקיע במאמץ עליון לפעמים ואפילו בלקיחת הלוואות בדירות איומות וקטנות בדרום תל אביב אותן שיפצו להשכרה ואין לי ספק שאם יתקיים שם פינוי בינוי הם יהפכו ליותר מאמידים בהינף של החלטת דיירים.

ושוב אני שואלת, היכן כאן הפתרון לבעיית העוני ולבעיית המגורים? למעשה אנו נותרים במצב הקודם, אלא שפני הערים ישתנו בעשורים הבאים לטובה, כלומר יתחדשו ויזכו לבדק בית, ואולי גם העיריות יזכו לגזור את קופון הארנונות הגבוהות יותר בתהליך החביב הזה ובו זמנית שוכרי הדירות יוותרו באותו המצב רק אולי עם בטחון לטווח זמן שכירות ארוך יותר.

 

Write a new comment: (Click here)

SimpleSite.com
Characters left: 160
DONE Sending...
See all comments

| Reply

Latest comments

25.09 | 20:12

Thank you Nahoum I know what you like best and it is all right with me. But I keep on changing with the themes and atmosphere of events.

...
27.07 | 13:23

Painting is brilliant. I respect you attitude. I prefer the cover of you poetry book. Subtle.

...
22.06 | 00:29

תודה עיינה. יש עוד רישומים רבים שאינם בקבוצה הזו אבל באותו נושא ובאותה הרוח...

...
21.06 | 18:50

יפה פה, מחכה לראות המשך הקו, עיינה

...
You liked this page