פוסט בחירות 2012

Text

מהפכה!

 

"לעולם אל תטיל ספק בכך שקבוצת אנשים קטנה מתחשבת ומחוייבת של אזרחים יכולה לשנות את העולם . זו הדרך היחידה שבה השתנה העולם עד היום" (מרגרט מיד)

כשאנשים מתחילים לחשוב אחרת ולהתנהג אחרת, יש לזה השפעה על הסביבה, זה מתפשט. צריך שיהיה שינוי רעיוני שיש בו חידוש.

מדענים ממכון   RPI מצאו שאם 10% מהאוכלוסיה מתמסרים לעומק לרעיון הרעיון יעבור לחברה כולה. (RPI הוא מכון טכנולוגי טרנסלייר בטרוי שבמדינת ניו יורק. זוהי אוניברסיטה שבה מכון למחקר הותיק ביותר בעולם האנגלוסקסי. היא מיועדת לחקר התנהלות החיים והסביבה. המכון הוקם ב1884 על ידי סטפן ון רנסלייר ועמוס איטון).

מודל מתמטי מראה שמתחת ל10% מהאוכלוסיה אין התקדמות ואילו מעל ל10% הרעיון מתפשט כשרפה בשדה קוצים.

הדבר לא יקרה מההנהגה, זו קשורה לשיטה הנוכחית באמצעותה היא שולטת ובה היא תלויה ותעשה ככל יכלתה לשמר אותה. השינוי צריך לבוא ממקום אחר. אין זה המקום של העניים, כי העוני אינו מוצא זמן לאקטיביזם חברתי, לעוני מקום וזמן להשרדות בלבד. זה אמור לבוא ממקום ביניים. וכך אכן קרה לאורך הדורות שמהפכות ורעיונות רדיקליים פרצו דרך באמצעות מעמד הביניים.

הלחץ המהפכני יוצר את הטריגר והטריגר הוא הניצוץ שמצית את האנשים שיניעו את הרעיון ביחד.

 

קבוצת אנשים כזו, שרעיון מהפכני הוא המוביל אותה מזה שנים, היא מפלגת "דעם". קבוצה שיצאה ממערכת עתון שנקרא הניצוץ, מפלגה שנוסדה אחרי שנתקבלו הסכמי אוסלו. הסכמים שכביכול באו לפתור את הבעיה הפלסטינית /ישראלית. אולם תהליך הסכמי אוסלו נעצר עם רצח רבין ונוצר מצב הפוך שבו נהיו הישראלים לאדונים של הפלסטינים המוחזקים בקולאר לצווארם ככלבים וישראל מהדקת ומרפה כרצונה... מצב שהגביר את השנאה והביא לאינתיפדה בשנת 2000 ולעליית החמס בעזה.

גוף אנשים זה היה בעבר חלק ממפלגת חד"ש שהיא מפלגה ערבית קומוניסטית,שתמכה בהסכמי אוסלו. חוסר ההסכמה האידאולוגי גרם להם להתפלג.

הקבוצה גיבשה דרך רעיונית שונה וחדשה שלא נשמעה עד כה בארץ ולמעשה עד לקמפיין הבחירות האחרון לא באה לביטוי בציבור הרחב.

חברתית וכלכלית המשיכה לדבוק ברוח הסוציאליסטית על דרך המרכסיזם אך לא בדרך הקומוניסטית, אלא בדרך דמוקראטית. היא הניפה דגלה בשם מפלגת פועלים.

והחלה פועלת בשטח. דעם יזמה ארגון עובדים בשם "מען" הפועל בכל המגזרים והסקטורים על פי מכנה משותף מעמדי.

ארגון מען עליו כתבתי לפני זמן לא רב במאמרי "מה בין דעם לבנגלדש" http://saloona.co.il/mickyharel/2012/12/עבודה-ותקווה-–-מה-בין-מפלגת-דעם-לבנגלש/ מען מארגן עובדים במפעלים ומוסדות שבהם סובלים הפועלים מקיפוח. יוצר הסכמים קיבוציים ומחזיר להם את הכבוד עם התנאים הסוציאליים שנגזלו מהם. עמותה נוספת מיוזמתו של ארגון מען היא סינדיאנת הגליל, זוהי עמותה לייצור מוצרים טבעיים המופקים משמן זית שלא נוסו על בעלי חיים ומוצריה נמכרים כפי שנהוג היום במקומות נאורים בסחר הוגן. כך גם סלים בעבודת יד הנקלעים מסנסני תמרים.

בימים אלו שהכלכלה הנאו ליברלית נגסה כל חלקה טובה. תאגידים בלעו כל מפעל או בית עסק קטן והפרטות הפכו כמעט את כל אוכלוסיית השכירים בכל המוסדות לעובדי קבלן, או סוג של פרילנסרים העובדים על חוזים לא קבועים ומשוללי תנאים סוציאליים או בטחון כלכלי לעת זקנה. ארגון עובדים כזה הוא משאב מדהים ויחיד מסוגו בארץ, מאחר וההסתדרות ארגון העובדים הרשמי של המדינה בגד באזרחים והצטרף בראשותו של עיני לחגיגה הנאו ליברלית כשהוא מעודד הפרטות, עובדים זרים וקבלני עבודה.

מען עושה עבודת קודש בכפרים הערביים, כשהוא משפיע על נשים מובטלות שהן 80% מאוכלוסיית הנשים הערביות לצאת לעבוד ולהביא את האוכל הביתה. הוא עוזר להן להתייצב מול  החברה הערבית הפטריארכלית כשהוא עורך סדנאות העצמה אישיות לנשים כדי שתוכלנה לעמוד בפני המשפחה והכפר המתנגד לתהליך יציאתן מהבית.

פעילות זו ופעילויות של תנועת נוער יהודי ערבי הן דרך ליצור גשר בינינו לבין הערבים. דעם חושבת שחיינו כאן אינם חיים של אליטות יהודיות לעומת חיים של "האחרים"  הילידים שהם ערביי הארץ, אלא חיים של שתוף. על כן יצאה דעם עם רעיון הדרך השלישית, או מה שנקרא האלטרנטיבה של דעם. מדינה יהודית/ ערבית הומוגנית. אנחנו כחברי דעם אימצנו את הרעיון ואנו מנסים ליצור מצב שבו כולנו נלמד את השפה הערבית ונתערה בתרבות ישראלית כולית. אין כאן לא יהודים ולא ערבים יש כאן בני אדם, אנו רוצים להבין אחד את השני ועל כן גם האחד את שפתו ותרבותו של השני!

דעם היא מפלגת פועלים, זו אכן קבוצה מיוחדת של אנשים ומעורבת ערבים יהודים, מזרחיים ואשכנזים חילוניים ודתיים שהמכנה המשותף שלהם מעמדי.

כשאנו מדברים על פועלים אין אנו מדברים רק על כמות הזיעה שאנו שופכים. פועל יכול להיות מנהג משאית העובד מס' שעות לא שפוי ביממה ומסכן את חייו וחיי אחרים למלא את מכסת התנאים המוכתבים לו על ידי מעסיקיו, או פועל כתיבה, עתונאי או סופר, פועל בניין המסכן חייו על פיגומים שאינם בטיחותיים, אמן או מורה שאינם מאורגנים ואינם עובדים תחת הסכמים סוציאליים הוגנים, המועדים לפיטורין כל שנה והעסקה מחדש כדי לשלול מהם את זכויותיהם כעובדים קבועים. הניסיון המורכב הזה ליצור חברה שוויונית וצודקת שתשתקף באוכלוסיה כולה הוא למעשה הרעיון העיקרי המוביל כאן.

יישום הרעיון חייב להתחיל בעוול הגדול המאפיל על מדינת ישראל מאז 1967. הכיבוש. את הכיבוש חייבים לסיים, עלינו לחזור לגבולות 67 תוך משא ומתן עקבי וסבלני עם הפלסטינים עד שנגיע להסדר הוגן תוך היפרדות מההתנחלויות.

דעם בחרה אישה ערביה יפואית, כריזמטית ורהוטה להנהיג את המפלגה. העמדת אשה ערבייה בראש המפלגה גם מחזקת את שבירת המסורת הפטריארכלית הערבית. אסמא אגברייה זחאלקה היא מנהיגה מטבעה, אליה חוברים כמועמדים ראשונים להנהגה ניר נאדר, אמן ואקטיביסט חברתי, דני בן שמחון שגם הוא אמן ואיש שטח אקטיביסט שעובד בכפרי המשולש מטעם מען, וופא עקל טיארה שהיא מנהיגת הפועלות הערביות מטעם ארגון מען מכפר קרע.

קמפיין הבחירות האחרון פקח עיניים לאוכלוסיה רחבה שלא הכירה את דעם, אמנם לא בחרו בה בקלפי, אך בהחלט תמכו בה בהתלהבות כרעיון ייחודי שיש בו פוטנציאל.

קמפיין הבחירות המדהים והמרגש ביותר שחוויתי ושלדעתי גם מפלגת דעם חוותה, ניכשל. לא סתם ניכשל אלא שבפער עצום בין תמיכת הקהל והתקשורת על התנועה המיוחדת הזו לבין הפתק שהיו האנשים מוכנים לשים בקלפי.

אנשים נישבו בקיסמה של אסמא אך עדין לא הבשיל במוחם רעיון הדרך השלישית כראוי להכנס לכנסת. זאת ועוד משום שידעו שמספר בוחריה מצומצם ואנשים פחדו שקולם ירד לטמיון.

מאחר ודעם יצאה לאור זרקורי התקשורת בשלב מאוחר כל כך שבו כבר סער הקמפיין, לא היה זמן מספיק לחנוך את קהל התומכים הרבים שאהבו אותו.

נותרנו בלימבו הזה של בין לבין. החברה הערבית לא פתחה את דלתה למפלגת דעם המציעה עזרה מוחשית בכפרים ועובדת עם אנשים רבים מתוכם. החברה היהודית מאידך שכן חיפשה את השינוי, התלהבה ושממנה קבלנו את הבאז של תל אביב, פתחה שערים רחבים וטרקה אותם באיוושת הפתקים בקלפי.

במה בחרה החברה הישראלית/יהודית, בחרה בחידוש? לא בדיוק, חלק מהאנשים שתמכו בדעם השתבללו חזרה למפלגות ה"בית" שלהם היו רגילים לבחור וחלקם מצאו "חידוש" ביאיר לפיד אך חידוש נטול רעיון, תופעה המזכירה מפלגות שקמות ונולות בפתאומיוצ כשינוי וכמפלגת הגמלאים. רבים לא עשו חשיבה מספקת כשהצביעו ללפיד וחשבו שהוא לא ייטה ימינה כל כך. חשבו שהוא ההמשך הטבעי למחאת 2011... כי הוא בא להגן על מעמד הבורגנות והדיבור על דיור בר השגה ועל השוויון בנטל הוא פופולרי.

יש עתיד וישראל ביתנו, שתי מפלגות חדשות, שהאחת הצהירה על היותה ימנית קיצונית אם כי דתית לייט, והשניה לא ידעה ועדין אינה יודעת להגדיר עצמה, אם כי יצרה מפנה חזק ימינה בהסכמים עם הבית היהודי. הבחירה בהן הייתה על בסיס פופולריות, מה שמוכיח על איבוד דרך, ריקנות ובוחן מציאות שגוי.

 החברה היהודית שברובה לא ידעה במי לבחור גם הוכיחה זאת בירידה מסיבית של קולות למפלגות כמו הליכוד והעבודה.

בחברה הערבית לעומת זאת לא השתנה דבר, בגלל מצבה כלפי השלטונות, כלפי החברה בכלל וגם בגלל סגירותה ואופיה החמולתי בחרה שוב באותן מפלגות אותן היא רגילה לבחור. זה היה צפוי אם כי מכאיב לאור העובדה שאנו עובדים זמן רב ליצירת הקשר והסברת האלטרנטיבה שלנו במגזר הערבי וביום יום. קהל היעד העתידי של דעם כעת הם הצעירים, המבוגרים לא יוכלו להביא את עצמם לשנות את הקשרים החברתיים ואת המחוייבות לחמולות שלהם, על כן המצב ישאר כך. הצעירים מאידך התנעיינו בדעם אך לא הכירו מספיק לעומק לכן נותר פלח זה כקרדום לחפור בו.

מפלגות כמרץ והתנועה ערבבו קלפים ביניהן וחדש מדירת הנשים שנהייתה מפלגה חסרת תושיה, ירדה וכך גם המפלגות הדתיות שכוחן תש.

דווקא עכשיו, לאחר הבחירות אני פוגשת צעירים המכים על חטא ואומרים שהיו צריכים לחזק את דעם. הם מבינים שזו הייתה טעות לבחור במפלגות הקונצנזוס, כי הצבעות אסטרטגיות והערכת יתר של הפתק בקלפי ירדה ממילא לטמיון. כוחן של מפלגות השמאל באופוזיציה אינו רב. המפלגות נרדמות בשמירה בזמן שבין בחירות לבחירות ואילו דעם היא מפלגת שטח הפעילה כל השנה ואינה חדלה מרעיונות ויישומים יצירתיים.

 

רבים אם כן מבינים הצורך בשינוי תודעתי עמוק. מה שלא הבינו לפני כשבוע, בא כעת ועוד יתבטא ביתר שאת עם התפתחויות ומשברי העתיד. כולנו מודעים למצב הכלכלי שעומד להתפוצץ בפנינו ולנסיגתו של נגיד הבנק המברך אותנו כי אנו נזדקק להרבה מזל כדי לצאת מהבור שיצרנו בתקציב ומותיר אחריו את מי שיצטרך לשאת בנטל, מעמד הביניים והעניים. העשירים ימשיכו לעשוק את כולנו כרגיל וזאת על פי תיאוריות כלכליות בהן הוא תמך בהתלהבות.

דעם שסניפיה התרחבו מאז הבחירות ממשיכה בפעילותה ותפתח סניפים נוספים ברחבי הארץ, כך תגיע לקהל יעד רחב יותר. יש לדעם סיבה טובה לחשוב שהבחירות האלו הקפיצו את המודעות לקיומה בדעת הקהל.

 

 

Write a new comment: (Click here)

SimpleSite.com
Characters left: 160
DONE Sending...
See all comments

| Reply

Latest comments

25.09 | 20:12

Thank you Nahoum I know what you like best and it is all right with me. But I keep on changing with the themes and atmosphere of events.

...
27.07 | 13:23

Painting is brilliant. I respect you attitude. I prefer the cover of you poetry book. Subtle.

...
22.06 | 00:29

תודה עיינה. יש עוד רישומים רבים שאינם בקבוצה הזו אבל באותו נושא ובאותה הרוח...

...
21.06 | 18:50

יפה פה, מחכה לראות המשך הקו, עיינה

...
You liked this page