תיבה אדומה

Text

עולם ירוק הוא עולם חופשי מקפיטליזם

מודעות הציבור מעלה שאלות תכופות

בנושאי איכות הסביבה והיחס לבעלי חיים

כלכלה, חינוך/תרבות, רפואה, צדק, שיוויון, ביטחון, כיבוש, דיור בר קיימא, אלו נושאים שמפלגות כבר פתרוכמובן מאליו, נושאים כבדי משקל ללא ספק ואם לא פתרו את כל הבעיות, דברו אותן מזמן למוות, נראה שצריך להתפנות לפרטים שדומה כי הם שוליים, אבל לא, אלו הן שאלות חשובות לציבור. פוסט זה אינו בא לשנות בדבר את הטבע. נהפוך הוא רצוני לתת לטבע לבוא לביטויו המלא והנכון כשאנו בני האדם נסיר ממנו את מגפנו הדורסני, נפסיק לחבל ולנצל משאביו באופן פוגעני המביא להרס רב משמעות על פני כדור הארץ. אגש לנושאים אלו גם ברמה אישית.

אין לי ספק שאנשים בעלי יכולת לחוש אמפתיה, יחושו חמלה ורצון לעזור לבעלי חיים בסביבתם. אנשים אלו לא יתעללו או יזיקו לבעלי חיים, יתנו להם לחיות וישתדלו ליצור סביבה שהיא נכונה וטובה עבורם. למשל יעשו ככל שביכולתם לשנות את צורת גידול התרנגולות בלולי סוללה בצפיפות מחפירה והרעבתן במשך 11 יום כדי שתגדל תפוקת הביצים שהן מטילות וכשיחלשו ותפחת ההטלה יישלחו לשחיטה. כך גם תנובת החלב המופקת כאשר הפרות מוכנסות להריון בכוח כדי שיניבו חלב ומכונות החליבה האוטומטיות המוצמדות לגופן למשך שעות רבות המענות ויוצרות בהן דלקות קשות. והפרות שאינן מניבות חלב לאחר 4 או 5 שנים נשלחות אף הן לשחיטה. שיטות השחיטה האכזריות מקוממות אף הן. פיטום אווזים בכוח שגורם לכבד שלהן לחלות כדי שעשירים יוכלו ליהנות מאכילת הפאטה שלהם. ניסויים מזעזעים נעשים בבעלי חיים לצורך מדעי, כמו רפואה, קוסמטיקה ותמרוקים. ברור שזאת היא היד המכוונת של מוסדות השלטון ושל אנשי ההון המכוונים את מוסדות השלטון. כל אלו מכוונים למטרות רווח ובצע כסף.

יש דרכים אחרות הרבה פחות פוגעניות. רובנו נחשפנו לסרטי אימה של עינויים הנעשים בבעלי חיים (ואני מברכת על כך את התקשורת האינטרנטית), סרטים שהעבירו חצי עולם על דעתו הקורניבורית… ואוכלוסיית הצמחונים והטבעונים גדלה בצורה חדה. יש לשים להם גבולות מובהקים ופרופורציוניים. את הגבולות הללו אפשר לפרום רק כשזה נוגע לפיקוח נפש ולתרופות מצילות חיים. איני משתמשת בחומרים קוסמטיים או בתמרוקים למיניהם, אם נוסו על בעלי חיים. (כדאי מאד לבדוק את הסימון על אריזות המוצרים עליהם מסומן אייקון של שפן המראה כי הם לא נוסו על בעלי חיים) חוקי צער בעלי חיים חייבים לחול על כל אחד באשר הוא  ואת המתעלללים בבעלי חיים, יש להעניש במלוא חומרת הדין.

סביבה היא נושא עקרוני לבית הגידול של זנים ומינים של בעלי חיים וצומח , על כן כדבר ראשון יש לתת את הדעת על כך. יש צורך לתת את הדעת גם על זנים נכחדים של חיות ולשרש את הנוהג המגונה של ציד. לחנך לכך אנשים ממש כשם שחינכו אותנו משנים שלא לקטוף את פרחי הבר שצמיחתם הידלדלה עקב כך.

מה הם הגורמים העיקריים לזיהום הסביבה? תעשייה, דלקים מזהמי אוויר, פסולת תעשייה, פסולת דלקים, למשל בים ופסולת בכלל, אין מספיק תחבורה ציבורית ורכבות שיפחיתו את מס’ הרכבים הפרטיים וצריכת הדלק המוגברת.

מאד חשובה היא הגברת התודעה של מיחזור חומרים, נייר, פלסטיק חומרים רטובים וחומרים יבשים וחינוך הציבור לכך. ניצול משאבים כמו עצים בטבע הוא הרסני ואילו הפקת נייר ממוחזר מחזיר חיוך ירוק לטבע.

הרשימה ארוכה אבל בואו נתייחס לגורמים האמתיים, כל אלו הם תוצריו המזיקים של הקפיטליזם, קפיטליזם משמעו ייצור רווח ועוד רווח… רווחה אינה באג’נדה של הקפיטליזם ובטח שלא בצורתו הניאו ליברלית ובתקופה של גלובליזציה כשהרווחים עוברים במהירות של לחיצת מקשי המקלדת. כתוצאה מכך ניצול וחוסר התחשבות באיכות החיים ואיכות הסביבה הפכו חזון נפרץ. ממש כשם שקפיטליזם משתמש באנשים ממדינות העולם השלישי כבעבדים ואפילו סוחר בילדים לעבדות. הוא לא יעצור גם אם אפשר וצריך להשתמש בצורות אחרות להפקת אנרגיה, כי זה לא ריווחי ולא מיידי וכמובן שצריך להשקיע כסף במחקרים. ומי רוצה להפסיד זמן, כסף או רווחים מידיים  ממשאבים קיימים, למרות היותם מזיקים. אנשי הקפיטל לא יעצרו בסיבוב לתהות על מחזור ועל הפקת חומרים חדשים ממחזור, וכך גם לא יעצרו בעניין פיזור הפסולת והרס איכות הסביבה או הפקת דלקים באזורים שהדבר מסכן את איכות הסביבה  או חיי האנשים באזורים אלו. שפכים מזהמים ישלחו לאחר מעשה לטיהור, אך את הנזקים כבר חוללו.

אני בת לישוב היפהפה טבעון שהיה גן עדן בעבר והפך לאזור שלגור בו זו סכנת חיים בגלל זיהום אוויר נורא המגיע מאזור המפרץ וחובק בלפיתה סרטנית את הישוב, כתוצאה מכך אנשים רבים סובלים שם ממחלות סופניות. תכנון לעתיד הקרוב יסגור על הישוב היפה הזה את הגולל. זוהי תכנית סלילת קטע המשך לכביש 6 בן 10 מסלולים שיחנוק את המקום האחרון שנותר בטבעון חופשי מזיהום, בחלקו הדרומי של הישוב הפונה לעמק יזרעאל. מתחת לפסל אלכסנדר זייד וחפירות בית שערים. פניות ומחאות של תושבי המקום לסלול את הכביש במנהרה כדי שלא לקלקל את הנוף הנפלא ולמנוע את זיהום האוויר מכביש רב מסלולי זה עלו בתוהו, מה שניצח שוב הוא התועלת הרווחית מול תועלת הרווחה.

הרס של שמורות טבע, או בנייה על קו החוף היפה של ישראל שגם הוא שמורת טבע חשובה, הוא מעשה נפשע במיוחד בארץ שמשאבי הטבע שלה מועטים ויקרים לנו כל כך. כל אלו נעשים משיקולי נדל"ן, את תעשיית ההון קשה לעצור. באזורים אורבניים 2 דקות אוויר שאול מירוק, נחשבות לבזבוז של נדל"ן יקר, וכך חונקים את הריאות הירוקות שהיו פעם פינות חמד, גינות ציבוריות ומגרשי משחקים. יכולה להעיד כי בהרצליה עירי, שאמנם הקימה פארק יפהפה לרווחת התושבים, אך המקום היה חופשי ואינו ראוי לבנייה מהיותו אזור של ביצה, וכך גם הותירה אותו עיריית הרצליה טבעי כפארק בנוף של ביצה. אך העירייה גם אישרה בנייה חסרת פשרות בכל מקום שנראה כמו מטר מרובע של גינון אותו טיפחה בעבר!

חישבו על הפסטורלה העצובה והנוגה של אזורים בשטחים שהיו גן עדן ירוק והפכו לאזורים מיושבים עד לזרא, ביהודה ושומרון. אני רואה את העצב של ערביי המקום שאדמתם הנגזלת לובשת שלמת בטון ומלט על פי מיטב המסורת הישראלית… ברור לי שכדי להיפטר מכל העוולות לאיכות הסביבה צריך להפוך את סדר היום ודברים כאלו אינם קורים ביום אחד אבל אפשריים וחובה לחשוב עליהם ברצינות, נתינת הדעת על כך יכולה להיות אתגר מדהים שיעלה ויתפתח בכיוון הנכון אם רק נאפשר זאת מבפנים ואם ישבו המפלגות הנכונות שויתרו על "הזכות" להיות ניאו ליברלים, ויתחילו לחשוב על הרווחה הן לחברה, הן למרחב בעלי החיים והן לסביבה כל אלו נפגעו אנושות בידי הקפיטליזם הכוחני המכה בכל הבא ליד ללא רחם על מנת להשיג עוד רווחים ועוד.

 

Write a new comment: (Click here)

SimpleSite.com
Characters left: 160
DONE Sending...
See all comments

| Reply

Latest comments

25.09 | 20:12

Thank you Nahoum I know what you like best and it is all right with me. But I keep on changing with the themes and atmosphere of events.

...
27.07 | 13:23

Painting is brilliant. I respect you attitude. I prefer the cover of you poetry book. Subtle.

...
22.06 | 00:29

תודה עיינה. יש עוד רישומים רבים שאינם בקבוצה הזו אבל באותו נושא ובאותה הרוח...

...
21.06 | 18:50

יפה פה, מחכה לראות המשך הקו, עיינה

...
You liked this page